Wrzuć je do pralki, a problem zniknie z głowy. Kołdra będzie jak nowa!

Twoja kołdra po praniu staje się cienka i zbita? Jest prosty sposób na efektywne pranie kołdry, która dzięki temu będzie czysta i puszysta. Wystarczy wykorzystać te piłeczki.

W trakcie codziennego użytkowania w kołdrze gromadzą się szkodliwe dla zdrowia bakterie, grzyby i roztocza. Mogę być one przyczyną m.in. reakcji alergicznych, bólów głowy i zapalenia spojówek. Dlatego tak ważne jest to, żeby regularnie prać kołdry. Pranie kołder syntetycznych nie jest zbyt wymagające, jednak w przypadku kołder puchowych bywa jednak wyzwaniem i przysporzyć trudności. Najczęstszym problemem jest zbrylanie się wypełnienia. Jak temu zapobiec?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak często prać kołdrę? Regularnie, ale z umiarem

Po pierwsze, należy upewnić się, czy producent zaleca pranie danej kołdry i w jakich warunkach (temperatura, detergenty). Po drugie, zbyt częste pranie kołdry, może ograniczyć jej żywotność. Dlatego zaleca się, aby pranie powtarzać raz na pół roku. Po trzecie, takie kołdry schną dłużej, nawet kilka dni, a koniecznie trzeba dopilnować, aby wkład był całkowicie suchy, aby uniknąć rozwoju pleśni w środku. Wreszcie po czwarte kołdry puchowe mogą utracić w praniu sprężystość, dlatego zaleca się dorzucanie do środka pralki specjalnych kulek, które w trakcie prania będą rozbijać wypełnienie. Gdy jednak akurat nie mamy do nich dostępu, to z powodzeniem możemy zastąpić je… piłkami tenisowymi.

Piłeczki, które czynią cuda. Kołdra będzie puszysta!

Dodanie kilku piłeczek tenisowych do bębna pralki sprawi, że w trakcie prania będą one rozbijały puch. Zapobiega to zbrylaniu się wypełnienia w jednym miejscu, finalnie kołdra będzie wciąż puszysta i równa. Piłeczki są miękkie, zatem nie uszkodzą bębna. Większość kołder można suszyć w suszarce bębnowej, jednak trzeba wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta. 

Więcej o: