Komu przysługuje emerytura pomostowa? Te dwa warunki są kluczowe. Sam rodzaj pracy nie wystarczy

Komu przysługuje emerytura pomostowa? To świadczenie jest zupełnie inne niż wcześniejsza emerytura głównie dlatego, że jest to świadczenie przejściowe. Jak otrzymać emeryturę pomostową? Okazuje się, że wykonywanie szczególnego zawodu nie jest jedynym uprawnieniem.

W Polsce obywatele mają do wyboru wiele świadczeń, jednak każde z nich ma swoje kryteria do spełnienia. Tylko wybrani obywatele mogą ubiegać się m.in. o emeryturę pomostową. Ten rodzaj świadczenia jest istotny dla każdego z nas, gdyż pracuje się na to całe życie. Jak można uzyskać emeryturę pomostową? Sprawdź, czy możesz skorzystać z tego świadczenia. 

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest emerytura pomostowa? Komu przysługuje emerytura przejściowa?

Emerytura pomostowa to świadczenie, które jest przyznawane osobom pracującym w przeszłości w trudnych warunkach, zagrażających życiu. Do takich prac zalicza się m.in. pracę pod ziemią, w powietrzu, na wodzie i ciężkie prace fizyczne. Listę pozostałych zawodów znajdziesz tutaj. Jakie warunki musi spełnić zawód, który uprawnia do świadczenia?

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej

Czytamy w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. Warto zaznaczyć, że muszą być to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i to w pełnym wymiarze czasu pracy.

Komu przysługuje emerytura pomostowa? Jakie kryteria muszą być spełnione

Emerytura pomostowa jest dostępna dla osób urodzonych między 1948 a 1969 rokiem, jeśli spełniają odpowiednie warunki. Jednym z warunków jest ukończenie 55 lat w przypadku kobiet i 60 w przypadku mężczyzn. Suma okresów składowych jest tutaj również bardzo istotna — w przypadku kobiet jest to minimum 20 lat, a u mężczyzn 25 lat. Jeśli chcesz uzyskać emeryturę pomostową, musisz liczyć się z koniecznością zwolnienia z pracy. Korzystając z tego świadczenia, nie możesz pracować na podstawie umowy o pracę. Pamiętaj, aby złożyć komplet wymaganych dokumentów oraz potwierdzenie o wykonywaniu pracy w trudnych warunkach.

Ile wynosi emerytura pomostowa? Sprawdź ile możesz zyskać

Wysokość świadczenia jest obliczana indywidualnie, ponieważ znaczenie ma tutaj staż pracy i zgromadzone środki ze składek. Jednak w 2022 roku najniższa emerytura pomostowa wynosiła 1338,44 zł brutto. 

Więcej o: