Masz mokre okna po nocy i zaparowane szyby? Te triki na pozbycie się wilgoci, uchronią cię od pleśni

Jeśli na oknach pojawia się para, a szyby są mokre po nocy, nie ignoruj tego. To oznaka, że w twoim domu jest za duża wilgoć. Jak pozbyć się wilgoci z domu? Pozbądź się jej, nim na ścianach wyhodujesz pleśń. Przedstawiamy kilka domowych sposobów na walkę z wilgocią.

Przyczyną problemów z wysoką wilgotnością powietrza w domu jest najczęściej niesprawna wentylacja i ogrzewanie. Jeśli nie pozbędziemy się nadmiaru wilgoci, na ścianach może pojawić się pleśń, która bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Nie musisz jednak wydawać fortuny na profesjonalny pochłaniacz wilgoci. Wykorzystaj kilka domowych produktów, by zadziałały z równie skutecznym efektem. 

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi prawidłowa wilgotność w domu? Wszystko zależy od temperatury

Wilgotność powietrza w mieszkaniu zależy od tego, jaka temperatura w nim panuje. Jeśli wynosi od 19 do 20 stopni Celsjusza, to wilgotność powinna być na poziomie 55-60 procent. Gdy w pomieszczeniu jest trochę cieplej, czyli 21-22 stopnie Celsjusza, to wilgotność może wynosić 40-45 procent. Warto zaopatrzyć się w higrometr, by regularnie mierzyć poziom wilgotności w mieszkaniu. Można go kupić w sklepie z elektroniką. 

Jak zapobiegać wilgoci w domu? Nie musisz przepłacać

W walce z wilgocią warto pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczeń. Otwarcie lub rozszczelnienie okna na kilkanaście minut wystarczy, by zapewnić w domu dostęp do świeżego powietrza, co zapobiegnie gromadzenia wilgoci w kątach. Jeśli hodujesz w domu rośliny, nie zapomnij o paprotce. Ta roślina jest naturalnym pochłaniaczem wilgoci. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, więc utrzyma się w domowych warunkach na długo i skutecznie pomoże z problemem.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania? Zrób pochłaniacz samodzielnie

Do zwalczania problemu przyda się pochłaniacz wilgoci. Jego cena w sklepie może być wysoka, ale nie musisz przepłacać. Możesz samodzielnie stworzyć zamiennik drogiego sprzętu. Potrzebujesz do tego jedynie ryżu i woreczka. Wsyp suchy ryż do woreczka lub starej pończochy i położyć do pod oknem. Dodatkowe woreczki warto umiejscowić w łazience i w szafach, ponieważ tam również gromadzi się wilgoć. Podobne działania ma soda oczyszczona. Wsyp ją do misek i rozłóż w mieszkaniu. Te domowe produkty doskonale wchłoną wilgoć. 

Więcej o: