Kontrole w domach i kary wyższe niż kiedykolwiek. Te osoby zapłacą trzydziestokrotność długu

Kontrolerzy mogą odwiedzić domy w 2023 roku. Kary za brak opłat w 2023 roku będą wyższe niż kiedykolwiek. Może się zdarzyć, że dłużnicy zapłacą trzydziestokrotność długu. Kto musi płacić abonament RTV i czy trzeba wpuścić kontrolerów do domu? Poczta Polska mówi jasno.

Przepisy regulujące kwestię abonamentu RTV są szczegółowo opisane w Ustawie o opłatach abonamentowych. Zgodnie z nimi każda osoba, która nabyła odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek dokonania rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni. Dotyczy to zarówno właścicieli gospodarstw domowych, jak i osób zarządzających firmami. Kontrole tego stanu natomiast są przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.

Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Abonament RTV 2023. O ile wzrosną opłaty i ile może wynieść mandat?

Nowe stawki opłat abonamentowych obwiązujących od nowego roku zostały ogłoszone przez KRRiT i wynoszą:

  • za korzystanie z radia (samochodowego lub domowego): 8,70 zł miesięcznie (wcześniej: 7,50 zł);
  • za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika: 27,30 zł miesięcznie (wcześniej: 24,50 zł).

Mandat za posiadanie niezarejestrowanego odbiornika lub niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty. Oznacza to, że od 2023 będzie on wynosić odpowiednio 261 zł lub 819 zł.

ile może dorobić emeryt w 2023 roku, ile można dorobić do renty 2023, ile można dorobić do renty socjalnej 2023Ile można dorobić do renty 2023? Tej grupy nie obowiązują zasady

Kontrola abonamentu RTV 2023. Czy mamy obowiązek wpuszczenia kontrolera?

Zgodnie z przytoczoną wcześniej Ustawą, w trakcie kontroli sprawdzane jest wypełnienie dwóch obowiązków: rejestracji urządzenia oraz uiszczenia opłat. Należy jednak zaznaczyć, że wiąże się to z istnieniem trzech warunków:

  • posiadanie odbiornika,
  • odbiornik musi być urządzeniem technicznym dostosowanym do odbioru programu,
  • stan odbiornika musi umożliwiać natychmiastowy odbiór programu.

Ostatni warunek potwierdzić może uruchomianie urządzenia, ale kontroler nie może zrobić tego sam. Co więcej, nie mamy nawet obowiązku wpuszczać kontrolera do naszego domu. Jak dowiadujemy się z rozmowy przeprowadzonej przez Wirtualnemedia.pl z prawnikami, kontroli możemy odmówić na podstawie zapisów Konstytucji i nie grożą nam za to konsekwencje prawne.

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne)Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Czy trzeba opłacać abonament za radio w samochodzie? Według przepisów: tak

Zgodnie z przepisami, za posiadanie radia samochodowego należy płacić abonament RTV. W praktyce jednak kontrola nie zawsze będzie skutkować wystawieniem mandatu. Jeśli bowiem kontroler nie będzie w stanie udowodnić, że urządzenie jest faktycznie sprawne, nie ma podstaw do nałożenia kary.

Więcej o: