14. emerytura 2023. Kiedy pieniądze trafią na konta seniorów? Nie każdy dostanie je w tym samym czasie

14 emerytura 2023 zostanie wypłacona, mimo że rząd z początku nie przewidywał powrotu świadczenia. Kiedy jest wypłata 14. emerytury i ile wyniesie? Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze? Nie każdy może liczyć na zastrzyk gotówki w tym samym momencie.

Świadczenie emerytalne otrzymują miliony osób w naszym kraju. Od kilku lat seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w postaci trzynastej i czternastej emerytury. Jak sprawa będzie wyglądała w 2023 roku? Czy wysokość czternastej emerytury zostanie zwiększona?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może skorzystać z czternastej emerytury?

Ze świadczenia czternastej emerytury mogą skorzystać emeryci, jednak obowiązują w tym przypadku progi dochodowe. Jeśli senior przekroczy ten próg, wysokość świadczenia zostanie zmniejszona na zasadzie "złotówka za złotówkę". Aby otrzymywać takie świadczenie, nie trzeba wypełniać dodatkowych dokumentów. Pieniądze zostaną wypłacone z urzędu automatycznie.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

Czternasta emerytura w 2023 roku ma być nieco wyższa z powodu wzrastającej inflacji w kraju. Na ten moment najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, w 2023 kwota ta ma wynosić 1588,44 zł brutto, więc jest to wzrost o 250 zł. W przypadku najniższej renty będzie ona podwyższona do 1191,33 zł brutto. Co ciekawe, czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, jednak seniorzy mogą cieszyć się, że rząd podjął inną decyzję i w nadchodzącym roku znowu mogą skorzystać z dodatkowego świadczenia.

Kiedy wypłata 14 emerytury 2023?

Na wypłatę czternastki w 2023 czeka wiele osób. Jak można się domyślać, seniorzy chcieliby otrzymać dodatek na swoje konta jak najszybciej. Jednak dokładny termin wypłaty 14. emerytury w 2023 roku jeszcze nie jest znany. Prawdopodobnie świadczenie zostanie wypłacone na przełomie sierpnia i września wraz z emeryturami. W ubiegłym roku wypłaty trwały od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Wówczas pierwszeństwo w wypłatach mieli emeryci pobierający wyłącznie świadczenie z ZUS, kolejno otrzymywali je mundurowi, a na końcu rolnicy. Sytuacja może się powtórzyć w 2023.

Więcej o: