13. emerytura 2023 na nowych zasadach. Czy kwota będzie rekordowa? Zmiany dotyczą m.in. dłużników

Trzynasta emerytura 2023 może być rekordowa, ze względu na kolejną waloryzację. Wysoka inflacja i rosnące ceny sprawiają, że każdy dodatek do emerytury, staje się ważny. Co zmieni się w 2023 w dodatkach do świadczenia emerytalnego? Jaka będzie waloryzacja 2023? Zmieniono zasady przeliczania świadczeń. Czy zajęcie komornicze obejmuje 13. emeryturę?

Trzynasta emerytura została wprowadzona 4 kwietnia 2019 ustawą Dz. U. 2019 poz. 743. Ten dodatek jest niezależny od wysokości podstawowego świadczenia. 13. jest wypłacana w wysokości najniżej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, a wypłacana od kwietnia. Nie ma potrzeby składania wniosku, gdyż ZUS wypłaca ją wszystkim uprawnionym. Najniższa kwota świadczenia zmienia się co roku podczas marcowej waloryzacji. W 2023 roku zmieniły się jednak pewne zasady.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Trzynasta emerytura 2023. Dla kogo jest świadczenie i ile wynosi?

Trzynasta emerytura jest wolna od jakichkolwiek potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Niektór osoby głowią się, czy jeśli pobierają świadczenie, to komornik może przejąć ten zastrzyk gotówki. Jeśli emeryt ma zajęcie komornicze, może być spokojny, bowiem pieniądze nie zostaną mu odebrane. Co więcej, nie jest pobierany od niej podatek od osób fizycznych. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które dnia 31 marca w roku świadczenia mają pieniężne prawo do świadczeń. Zastosowanie tego rozwiązania obejmuje emerytury i renty powszechne, rolników, służby mundurowe, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Waloryzacja świadczeń 2023. Zmieniły się zasady. O ile więcej dostaną emeryci?

Rząd po raz pierwszy proponuje waloryzacje procentowo-kwotową, która gwarantuje, że od marca 2023 świadczenia wzrosną o co najmniej 250 złotych. O tę kwotę mają wzrosnąć minimalne świadczenia emerytalne, które będą jednocześnie wyższe niż kiedykolwiek. Pozostałe renty i emerytury zostaną zwaloryzowane procentowo. Dokładny wskaźnik podwyżki procentowej poznamy na początku przyszłego roku, ale rząd na razie przyjął, że może to być 13,8 procent. Emerytura minimalna wzrośnie od marca z 1388,44 zł do 1588,44 zł brutto, czyli na rękę wyniesie 1445,98 zł. I tyle samo powinna wynieść wypłacana w kwietniu trzynasta emerytura, o ile rząd zdecyduje się – tak jak było w 2022 roku – zwolnić ten dodatek z podatku dochodowego.

Więcej o: