Za ciasne buty? Wypróbuj te triki, a każde obuwie będzie wygodne jak domowe kapcie

Zimowe kozaki, szpilki czy też nowiutkie buty zamszowe w sklepie pasowały idealnie - jednak w domu okazało się, że są niewygodne. Każdemu z nas zdarzyło się kupić kiedyś lekko przyciasne buty, ale nie oznacza to, że musimy się ich pozbyć. Są skuteczne domowe sposoby na rozciągnięcie butów

Przy kupowaniu butów, zawsze warto pamiętać, że lepsze są trochę za duże niż za małe. Materiał zawsze może się skurczyć, jak i nie zawsze but wkładamy na gołą stopę. Na szczęście są sposoby, żeby rozciągnąć but w domu, bez konieczności wycieczki do szewca.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do jedzenia i butów. Rozciąganie zimnem

Zamrożona ciecz zwiększa swój normalny rozmiar, co pomoże w naturalnym rozciąganiu obuwia. Wystarczy napełnić dwa woreczki foliowe wodą i szczelnie je zamknąć. Następnie oba worki umieścić w butach i schować całość do zamrażalnika, najlepiej na całą noc. Im dłużej worek będzie leżał w bucie, tym skuteczniejsza będzie ta metoda. Trzeba jednak uważać, by nie napełnić woreczka zbyt dużą ilością wody, ponieważ można za bardzo rozciągnąć buty, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do popękania butów.

Do czytania i wypychania. Rozciąganie butów gazetami

Za ciasne buty skutecznie można rozciągnąć, wykorzystując stare gazety. Jedyne co trzeba zrobić to zwinąć je w kulki, zamoczyć w wodzie i umieścić w butach. Jeśli chcemy uzyskać oczekiwany efekt, konieczne jest dokładne wypychanie obuwia. Papier powinien być wilgotny, ale nie ociekający wodą. Woda sprawia, że skóra mięknie i staje się bardziej elastyczna, dzięki czemu obuwie dostosowuje się do stopy. W celu uzyskania efektu namoczone gazety powinny pozostać w butach co najmniej 24 godziny.

Jak rozciągnąć w krótkim czasie buty? Grube skarpety na szybkie efekty. 

Za małe buty w palcach? Grube skarpety temu zaradzą. Rozgrzej buty ciepłym powietrzem na przykład z suszarki, a następnie załóż je na stopy ubrane w grube skarpetki. Ciepło sprawi, że buty się delikatnie rozciągną, więc należy poczekać ze zdejmowaniem ich, aż całkowicie ostygną. Inną metodą ze skarpetkami jest włożenie butów na wilgotne skarpety. Warto w takich butach pochodzić przynajmniej kilka godzin, żeby osiągnąć zamierzony rezultat. Domowe sposoby są najlepsze, jeśli są kilkukrotnie powtórzone.

Więcej o: