Kiedy zaczyna się zima 2022? Dlaczego data jest ruchoma? Ta kalendarzowa różni się od astronomicznej

Kiedy jest kalendarzowa zima 2022? Choć minusowe temperatury i opady śniegu towarzyszą nam już od kilku tygodni, to kalendarzowa i astronomiczna zima jeszcze przed nami. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, kiedy czeka nas najkrótszy dzień w roku 2022. Wyjaśniamy, także czym jest meteorologiczna zima i przesilenie zimowe.

Już niebawem pożegnamy jesień i powitamy kolejną porę roku - zimę. Sprawdź, jakie zjawisko rozpoczyna astronomiczną zimą oraz kiedy kończy się najzimniejszy okres w roku. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Kiedy zaczyna się zima? Początek astronomicznej i kalendarzowej zimy 2022

Początek astronomicznej zimy jest ruchomy i zależy od tego, którego dnia wypada przesilenie zimowe, czyli momentu, w którym Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. Z kolei kończy się wraz z nastaniem równonocy wiosennej, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Data rozpoczęcia astronomicznej zimy nie jest stała, zazwyczaj rozpoczyna się  21 lub 22 grudnia, a kończy się 20 albo 21 marca. W 2022 roku astronomiczna zima rozpocznie się 21 grudnia i potrwa do 20 marca. Natomiast kalendarzowa zima co roku rozpoczyna się tego samego dnia, czyli 22 grudnia i kończy 21 marca.

5 rzeczy, o których często zapominamy w święta 5 rzeczy, o których często zapominamy w święta

Najkrótszy dzień w roku 2022. Tego dnia rozpoczyna się zima

Wiele osób zastanawia się, kiedy dokładnie wypada najkrótszy dzień w 2022 roku. W tym dniu dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Słońce pojawi się na niebie o godzinie 7.24, a zajdzie o 15.24. Najkrótszy dzień w tym roku wypadnie w środę 21 grudnia

Kalendarze 2023 Kalendarz 2023. Kiedy zaplanować urlop? Weź wolne na długi weekend

Meteorologiczna zima zaczęła się już kilka tygodni temu. Kiedy dokładnie? 

Meteorologiczne pory roku zostały stworzone przez synoptyków i klimatologów, aby mogli obliczać średnią temperaturę dla tych okresów. Meteorologiczna zima w Polsce rozpoczyna się co roku 1 grudnia i trwa do końca lutego

Więcej o: