Już niebawem pożegnamy jesień i powitamy kolejną porę roku - zimę. Sprawdź, jakie zjawisko rozpoczyna astronomiczną zimą oraz kiedy kończy się najzimniejszy okres w roku.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Początek astronomicznej zimy jest ruchomy i zależy od tego, którego dnia wypada przesilenie zimowe, czyli momentu, w którym Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. Z kolei kończy się wraz z nastaniem równonocy wiosennej, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Data rozpoczęcia astronomicznej zimy nie jest stała, zazwyczaj rozpoczyna się 21 lub 22 grudnia, a kończy się 20 albo 21 marca. W 2022 roku astronomiczna zima rozpocznie się 21 grudnia i potrwa do 20 marca. Natomiast kalendarzowa zima co roku rozpoczyna się tego samego dnia, czyli 22 grudnia i kończy 21 marca.
Wiele osób zastanawia się, kiedy dokładnie wypada najkrótszy dzień w 2022 roku. W tym dniu dzień będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Słońce pojawi się na niebie o godzinie 7.24, a zajdzie o 15.24. Najkrótszy dzień w tym roku wypadnie w środę 21 grudnia.
Meteorologiczne pory roku zostały stworzone przez synoptyków i klimatologów, aby mogli obliczać średnią temperaturę dla tych okresów. Meteorologiczna zima w Polsce rozpoczyna się co roku 1 grudnia i trwa do końca lutego.