Zamiast wyrzucać do śmieci, zalej ją ciepłą wodą i wlej do doniczki. Fiołek ci się odwdzięczy

Fiołek afrykański pięknie zdobi domy i mieszkania. Kolorowe kwiatki mogą rosnąć przez cały rok, dlatego warto zadbać o tę roślinę, by cieszyła oko. Jakie są zasady pielęgnacji fiołka? Możesz samodzielnie do tego przygotować specjalny nawóz, który dobrze odżywi fiołka. Zaskoczy cię składnik tej mieszanki.

Fiołek afrykański, inaczej sępolia, to kolorowa roślina doniczkowa, która zdobi nasze mieszkania. Kwitnie od jesieni do wiosny, a spoczywa w lecie. Rośnie tylko do około 30 cm, dlatego można ją wstawić nawet do bardzo małego pomieszczenia. Najczęściej występuje w kolorze różowym, niebieskim  Dobrze pielęgnowana odwdzięczy się bujnymi kwiatami przez cały rok. 

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie postawić fiołka? Stanowisko to ważny element rozwoju rośliny

Fiołek afrykański, jak nazwa wskazuje, rośnie naturalnie w Afryce, dlatego lubi ciepło. Najlepsza temperatura dla jego rozwoju to 15-20 stopni Celsjusza. Poniżej 10 stopni roślina obumrze. Warto o tym pamiętać przed zakupem, aby odpowiednio ją zabezpieczyć na czas transportu ze sklepu do domu. Fiołek powinien stać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu czy przy grzejniku. 

Jak często podlewać fiołka afrykańskiego? Ta roślina lubi wilgoć

Sępolię najlepiej podlewać przez wlanie wody na podstawkę pod doniczką. Nadmiar płynu, którego roślina nie wchłonie, należy wylać. Fiołek jest wrażliwy na przelanie, więc postępując w ten sposób, zapobiegniesz gniciu korzeni. Najlepiej podlewać go dwa razy w tygodniu. Uważaj, by przy nawadnianiu nie zmoczyć liści, ponieważ ta roślina nie znosi zraszania.

Czy fiołka afrykańskiego trzeba nawozić? Składnik do domowego nawozu znajdziesz w kuchni

Fiołek afrykański to roślina kwitnąca, dlatego potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, by móc kwitnąć przez cały rok. Minerały z samej ziemi jej nie wystarczą. Najlepszy będzie płynny nawóz uniwersalny do roślin doniczkowych, ale nie musisz specjalnie jechać po niego do sklepu. Możesz samodzielnie przygotować go w domu ze skórki od banana. Pokrój skórkę na małe kawałki i włóż do słoika. Zalej całość ciepłą wodą i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie podlej przygotowanym wywarem fiołka. Dzięki tej mieszance będzie częściej wypuszczał kwiaty.

Więcej o: