Według badań przeprowadzonych wśród właścicieli zwierząt domowych znaczna część z nich dzieli łóżko ze swoimi pupilami. Prawie połowa psów śpi w łóżku ze swoim właścicielem, a im mniejszy pies tym większa szansa, że pozwoli mu się spać z nami. Koty natomiast częściej wolą spać z dorosłymi niż z dziećmi.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przeciwników spanie z kotami w jednym łóżku jest tylu, ilu zwolenników. Ci pierwsi argumentują, że jest to nie tylko niehigieniczne, ale też niebezpieczne, ponieważ według legend koty we śnie duszą czy atakują śpiących ludzi. To wszystko mit, kot jest drapieżnikiem, ale nigdy nie atakuje bezmyślnie. Spanie z kotem może być niebezpieczne wyłącznie w przypadku, gdy człowiek jest uczulony lub choruje na astmę. W przypadku gdy futrzak jest zadbany, zaszczepiony, odrobaczony nic nam nie grozi.
Koty są zwierzętami terytorialnymi, oznacza to, że mają swój obszar, którego pilnują i wypatrują niechcianych gości, których trzeba będzie przegonić. Dom i podwórko traktują jako swoje terytorium i mają miejsca, w których czują się najbezpieczniej, kolana właściciela czy łóżko. Oprócz tego koty są ciepłolubne, więc często zawijają się w kłębek pod kołdrą. Przytulanie przynosi im komfort i ochronę od nieznośnego zimna, co wyjaśnia, dlaczego lubią spać z nami w łóżku.
Praktycznie każdy kot wybiera sobie około pięciu ulubionych miejsc do spania. Jakie to są miejsca? Zazwyczaj są one ciepłe i wolne od przeciągów, oddalone od intensywnych zapachów, z daleko od hałasów. Dzięki tym preferencją mogą znaleźć idealne dla siebie legowiska, koło kaloryferów zimą a latem w cieniu. Łóżko właściciela jest dla nich atrakcyjne, ponieważ jest miękkie, przyjemne, komfortowe i przesiąknięte jego zapachem. Spanie ze zdrowym, zadbanym kotem dobrze wpłynie na pogłębienie z nim więzi i poprawę samopoczucia.