Dlaczego dzielimy się opłatkiem ze zwierzętami? Sprawdź, jaki kolor opłatka przeznaczony jest dla psów

Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji, jedną z nich jest dzielenie się wigilijnym opłatkiem z bliskimi. Ten chlebowy płatek możesz dać także zwierzętom. Dla każdego z nich przeznaczony jest inny kolor. Dowiedz się, który z nich możesz "przełamać się" ze swoim pupilem.

Opłatek wigilijny to cienki biały płatek chlebowy, wykonany z mąki i wody bez dodatku drożdży. Ten, którym dzielimy się z bliskimi, jest biały, natomiast dla zwierząt są przeznaczone kolorowe opłatki. 

Więcej porad i artykułów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Opłatek dla zwierząt. Dlaczego dajemy im płatek chlebowy?  

Tradycja dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami podczas Bożego Narodzenia pochodzi jeszcze z XVI wieku. Od tamtego czasu na polskich wsiach dawano płatek chlebowy zwierzętom hodowlany. Jak informuje portal agropedia.pl, w ten sposób dziękowano zwierzętom za pomoc przy pracy. Według wierzeń, po zjedzeniu opłatka zwierzęta miały przemawiać ludzkim głosem, jednak podczas rozmów nie wolno było ich podsłuchiwać. 

Co oznaczają kolory opłatków? Jaki opłatek dajemy psu, a jaki królikowi? 

Opłatki podawane zwierzętom mają różne kolory. Sprawdź, który z nich jest przeznaczony dla kotów, koni oraz krów. Konie otrzymywały czerwony opłatek, który miał dodać im sił i chronić je przed złem, natomiast krowy dostawały ten w kolorze żółtym, miał on sprawić, że mleko będzie zdrowe i tłuste. Z kolei zwierzęta leśne otrzymywały różowy opłatek. Obecnie można kupić opłatki dla zwierząt domowych. Zielone płatki chlebowe są przeznaczone dla zwierząt roślinożernych, natomiast mięsożerne otrzymują pomarańczowe opłatki. Weterynarze podkreślają, że zwierzę może otrzymać niewielką ilość opłatka, jeśli nie boryka się z problemami zdrowotnymi.   

Gdzie można kupić opłatek? Ile kosztuje? 

Opłatki możemy kupić w sklepach internetowych, stacjonarnych oraz w galeriach handlowych, niestety nie będą one poświęcone. Osoby, które chcą zaopatrzyć się w poświęcone opłatki, powinny zakupić je w sklepie kościelnym lub w kancelarii parafialnej. Cena za opakowanie waha się w zależności od ilości opłatków w paczce. Zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkunastu złotych

Więcej o: