Kolędy polskie - czy znasz je wszystkie?

Kolędy polskie zdecydowanie wyróżniają się urodą i liczebnością spośród pieśni śpiewanych na Boże Narodzenie na całym świecie. Szacuje się, że w polskim dorobku kulturalnym można znaleźć grubo ponad pół tysiąca kolęd i pastorałek. W polskiej tradycji śpiewane są począwszy od Wigilii, aż do święta Ofiarowania Pańskiego, znanego jako uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej.

Kolędy: świąteczne śpiewanie o radości z narodzin Bożego Dzieciątka 

Od jak dawna śpiewa się w Polsce kolędy? Świąteczne wyrażanie radości z narodzin Bożego Dziecięcia przy pomocy śpiewu przywędrowało do nas zza południowej granicy około XV wieku. To wtedy z Czech dotarły do Polski radosne pieśni świąteczne oraz szopki bożonarodzeniowe. Pierwotnie polskie kolędy były przekładem z łaciny, bądź też tłumaczeniem pieśni ze śpiewników Braci Czeskich. Tak było na przykład w przypadku najstarszej znanej polskiej kolędy, zaczynającej się od słów "Zdrów bądź, królu anielski" z 1424 roku, czy pochodzącej z 1435 roku kolędy "Chrystus się nam narodził". Również popularna do dziś średniowieczna polska kolęda z XVI wieku "Anioł pasterzom mówił" stanowi adaptację łacińskiego utworu "Dies est laetitiae". Kolędy zyskały na popularności na przełomie XVII i XVIII wieku, wówczas zresztą na określenie pieśni bożonarodzeniowej zaczęto używać właśnie terminu "kolęda".

Boże Narodzenie (zdjęcie ilustracyjne)Boże Narodzenie (zdjęcie ilustracyjne) fot. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Horoskop na Boże Narodzenie 2022. Jakie będą nadchodzące święta? Sprawdź, co przewidują Gwiazdy Horoskop na Boże Narodzenie 2022. Jakie będą nadchodzące święta?

Kolędy góralskie

Kolędy góralskie wyróżniają się spośród innych lokalną gwarą i rytmiczną muzyką. Choć w polskich górach śpiewane są wszystkie polskie kolędy, a góralskie zespoły nadają im nowych i niepowtarzalnych brzmień, to warto wspomnieć o kolędach i pastorałkach powstałych właśnie na południu Polski. Najbardziej chyba znaną góralską kolędą jest "Oj maluśki, maluśki". Autor tej pastorałki nie jest znany, a jej pierwszy zapis można odnaleźć już we franciszkańskich rękopisach z Krakowa z XVIII wieku, choć najbardziej znany rękopis kolędy pochodzi z 1808 roku. Pierwotnie tekst liczył zaledwie 8 strof, z biegiem czasu dopisywano kolejne. Z folkloru góralskiego wywodzi się także kolęda "Jezusa narodzonego", powstała prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. Szczególnie często na Podkarpaciu i Podhalu śpiewana jest także kolęda "Gore gwiazda Jezusowi", powstała prawdopodobnie w XVIII wieku. Tekst odnaleźć można w XVIII-wiecznym rękopisie krakowskiego klasztoru Sióstr Karmelitanek, a wraz z melodią opublikowany został w 1843 roku w zbiorze "Pastorałki i kolędy z melodyjami". Z Małopolski Wschodniej wywodzi się również powstała najprawdopodobniej w XIX wieku kolęda "Do szopy, hej pasterze". Ta anonimowa pastorałka została po raz pierwszy opublikowana w 1931 roku. Prawdopodobnie również w Małopolsce, jeszcze w XVII wieku, powstała kolęda "Jam jest dudka". Najstarszy zachowany zapis odnaleźć można w Kancjonałach staniąteckich z 1707 roku. Wśród kolęd góralskich nie sposób też nie wspomnieć o kolędzie pasterskiej "Bracia, patrzcie jeno". Przypuszcza się, że pochodzi ona z XVIII wieku, a za autora słów uznawany jest Franciszek Karpiński. Oryginalną melodię kolędy miał stworzyć niejaki Dąbrowski, kompozytor utworów kościelnych o nieznanym dziś imieniu. Poddana ona została modyfikacjom przez Teofila Klonowskiego. Inne góralskie kolędy to: "Dobrze, ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził", "Dnia jednego o północy", "Idzie hyr", "Przy hornej dolinie" czy popularna na Podkarpaciu "Łaska nieba górnego".

Góralski kulig w WiśleGóralski kulig w Wiśle Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Tradycyjne kolędy polskie

Tradycyjne kolędy polskie tworzone i śpiewane były w całej Polsce, choć ich melodia często, w zależności od regionu, ulegała licznym modyfikacjom. Za jedną z najstarszych polskich kolęd uchodzi "Gdy się Chrystus rodzi". Powstała ona prawdopodobnie we wczesnej fazie baroku (na przełomie XVI i XVII wieku), o czym świadczyć może połączenie tanecznych akcentów z elementami chorałowymi. Z XVII lub XVIII wieku pochodzi kolęda "W żłobie leży". Śpiewana jest ona do melodii poloneza koronacyjnego Władysława IV Wazy, a jej autorstwo przypisywane jest Piotrowi Skardze. Wśród tradycyjnych polskich kolęd nie może też zabraknąć "Pieśni o Narodzeniu Pańskim". Powszechnie znana jako "Bóg się rodzi", nazywana jest królową polskich kolęd. Tekst stworzył Franciszek Karpiński pod koniec XVII wieku. Początkowo śpiewano ją na różne melodie, zaś obecna, utrzymana w rytmie poloneza, napisana została prawdopodobnie przez Karola Kurpińskiego. XVII wieku sięgają też źródła kolędy "Mędrcy świata, Monarchowie", do której słowa napisał Stefan Bortkiewicz. Melodia, powstała dopiero w XIX wieku, jest dziełem księdza Zygmunta Odelgiewicza. Z przełomu XVIII i XIX wieku pochodzi inna tradycyjna kolęda polska, "Wśród nocnej ciszy".

życzenia na Boże Narodzenie - zdjęcie ilustracyjneżyczenia na Boże Narodzenie - zdjęcie ilustracyjne fot. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Najpiękniejsze polskie kolędy

Trudno wskazać najpiękniejsze polskie kolędy, gdyż każda ma w sobie jedyny i niepowtarzalny urok. Niemniej na pewno wielu zachwyca "Lulajże, Jezuniu", kołysanka powstała prawdopodobnie w II połowie XVII wieku. Najwcześniejsza zachowana wersja tej kolędy pochodzi z 1705 roku. Kolęda "Lulajże, Jezuniu" była inspiracją dla wielu twórców, na przykład Fryderyk Chopin posłużył się jej motywami w środkowej części swego Scherza h-moll op. 20, zaś Jacek Kaczmarski cytował ją w utworze "Wigilia na Syberii". Do najpiękniejszych zaliczyć też można inne kolędy z XVIII wieku o charakterze kołysanki: "Gdy śliczna Panna" czy "Jezus malusieńki". Na uwagę zasługują też utrzymane w trybie minorowym kolędy: "Mizerna, cicha, stajenka licha" z 1849 roku (obecnie znana melodia napisana została przez Jana Falla) oraz "Nie było miejsca dla Ciebie" z 1932 roku (melodię w 1938 roku napisał Józef Łaś).

Filmy świąteczne - Netflix. Bożonarodzeniowe nowości i starsze lubiane produkcje, doskonałe na mroźne wieczory Filmy świąteczne - Netflix. Bożonarodzeniowe nowości i starsze lubiane produkcje

Kolędy prawosławne

Obok licznych konkursów i koncertów kolęd polskich i światowych organizowane są też w naszym kraju przeglądy, na których śpiewane są kolędy prawosławne. Kościół prawosławny korzysta z kalendarza juliańskiego, według którego Boże Narodzenie rozpoczyna się wigilią w dniu 6 stycznia, a zatem w 13 dni po świętach w kościele katolickim. Choć wierni kolędowanie rozpoczynają od pierwszego dnia świąt, czyli 7 stycznia, okres bożonarodzeniowy zaczyna się znacznie wcześniej, świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni. Święto to obchodzone jest 4 grudnia i od tego momentu w cerkwiach czytane są teksty liturgiczne mówiące o Bożym Narodzeniu, a także można już śpiewać kolędy. Wśród licznych kolęd prawosławnych wymienić można "Boh sia rożdaje", "Uczora z wiaczora" czy "Nocz ticha nad Palestinoj". Warto jednak wiedzieć, że w wersji prawosławnej występuje także polska kolęda "Dzisiaj w Betlejem", powstała w II połowie XIX wieku.

Zobacz też: Filmy świąteczne. Które produkcje sprawią, że Boże Narodzenie stanie się jeszcze bardziej wyjątkowe?

Więcej o: