Zgodnie z przepisami kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez oznakowane przejście. Sytuacja trochę się komplikuje, jeśli na środku takiego przejścia jest wysepka. Jak powinien zachować się pieszy, a jak kierowca?
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O sytuacjach, w których pieszy ma pierwszeństwo, można przeczytać w art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim kierowca jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do oznaczonego przejścia. Oprócz tego kierowca musi ustąpić, jeśli:
Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu grozi mandat 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.
Choć w opisanych wcześniej sytuacjach pieszy bezwarunkowo ma pierwszeństwo, to nie można sugerować się tymi przepisami, jeśli na przejściu znajduje się wysepka. To, jak powinien zachować się pieszy, określa art. 13 ust. 8:
Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni
Oznacza to, że pieszy nie może swobodnie przejść przez całą jezdnię. Powinien zatrzymać się na wysepce i ponownie rozejrzeć, zachowując szczególną ostrożność.
Sugerowane przejście dla pieszych nie jest oznakowane. Charakteryzuje się zazwyczaj obniżeniem krawężnika, jednak nie ma na nim pasów. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się pieszy? Okazuje się, że nie ma on tutaj pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami powinien zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża żaden pojazd. Dopiero wtedy będzie mógł przejść na drugą stronę.