Słony mandat za nieustąpienie pierwszeństwa. Kiedy pieszy może swobodnie przejść przez jezdnię?

Według przepisów Prawa o ruchu drogowym pieszy ma pierwszeństwo, gdy tylko zbliży się do przejścia. Okazuje się jednak, że nie w każdej sytuacji jest to oczywiste. Co zrobić, jeśli przejście dla pieszych jest rozdzielone wysepką? Nie można swobodnie przejść na drugą stronę ulicy.

Zgodnie z przepisami kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez oznakowane przejście. Sytuacja trochę się komplikuje, jeśli na środku takiego przejścia jest wysepka. Jak powinien zachować się pieszy, a jak kierowca? 

Zobacz wideo Sugerowane przejście dla pieszych - Warszawa

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo? W przepisach znajdziemy kilka takich sytuacji

O sytuacjach, w których pieszy ma pierwszeństwo, można przeczytać w art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim kierowca jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do oznaczonego przejścia. Oprócz tego kierowca musi ustąpić, jeśli: 

  • skręca w drogę poprzeczną, po której idzie pieszy,
  • przejeżdża przez chodnik lub drogę dla pieszych, po której idzie pieszy,
  • pojazd porusza się po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu grozi mandat 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Wysepka na środku przejścia. Jak pieszy powinien się zachować?

Choć w opisanych wcześniej sytuacjach pieszy bezwarunkowo ma pierwszeństwo, to nie można sugerować się tymi przepisami, jeśli na przejściu znajduje się wysepka. To, jak powinien zachować się pieszy, określa art. 13 ust. 8:

Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni

Oznacza to, że pieszy nie może swobodnie przejść przez całą jezdnię. Powinien zatrzymać się na wysepce i ponownie rozejrzeć, zachowując szczególną ostrożność.

Przejście sugerowane. Czy w tej sytuacji pieszy również ma pierwszeństwo?

Sugerowane przejście dla pieszych nie jest oznakowane. Charakteryzuje się zazwyczaj obniżeniem krawężnika, jednak nie ma na nim pasów. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się pieszy? Okazuje się, że nie ma on tutaj pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami powinien zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża żaden pojazd. Dopiero wtedy będzie mógł przejść na drugą stronę. 

Więcej o: