Jeśli nie pójdziesz na te msze w Święta, popełnisz grzech! Lepiej nie omijaj tych nabożeństw

Boże Narodzenie to nie tylko choinka, prezenty i kolacja. Jest to czas kiedy wiele osób wybiera się do swoich świątyń by uczestniczyć w nabożeństwach. Jednak nie każdy wie kiedy pojawianie się na mszach jest obowiązkiem, a kiedy wyborem. Kiedy trzeba się stawić na mszy?

Prawo kanoniczne zawiera listę świąt nakazanych, czyli uroczystości, w których każdy praktykujący katolik powinien uczestniczyć. W przypadku absencji bez ważnego powodu jak choroba, popełnia się duży grzech. Jakie dni wymagają obecności na liturgii podczas okresu Bożego Narodzenia?

Zobacz wideo Samotni w Boże Narodzenie. "Dziś każdy z rodziny jest sam sobie. Młodym nie wpaja się miłości rodzinnej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy pasterka jest obowiązkowa? Wigilia Bożego Narodzenia 

Wigilia Bożego Narodzenia w 2022 roku przypada w sobotę, tradycyjnie 24 grudnia. Tego dnia obecność nie jest obowiązkowa. Odprawiana o północy Pasterka jest rozpoczęciem obchodów Bożego Narodzeni. Warto jednak pamiętać, że zalicza się ona do uroczystości Narodzenia Pańskiego, co znaczy, że po uczestnictwie nie musimy już iść na liturgię 25 grudnia. Oczywiście, jeśli chcemy iść na oba nabożeństwa, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak należy pamiętać, że jeśli podeszliśmy do sakramentu komunii świętej podczas Pasterki, możemy podejść do niego ponownie w niedzielę, ale wyłącznie pod wymogiem uczestnictwa w "dziennej" mszy. Nie przystępujemy do niego trzy razy.

Jak zrobić gwiazdę z papieru? Jak zrobić gwiazdy z torebek papierowych? Zobacz hit z TikToka

26 grudnia. Czy obecność na liturgii jest obowiązkowa?

Zwyczajowo zwane drugim dniem świąt Bożego Narodzenia, jest oficjalnie Święto św. Szczepana. Jest to dzień poświęcony pamięci tego męczennika, który jest ważny historii Kościoła Katolickiego. W tym dniu nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Jednakże jest to ważne święto kościelne i praktykujący katolicy przywiązują do niego dużą wagę.

Jakich tematów lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole, aby uniknąć rodzinnych dramatów? Co zrobić, gdy bliscy zadają wścibskie pytania? Jest kilka sposobów

Jakie są święta nakazane? Kiedy obecność jest obowiązkowa na liturgii

Każdy praktykujący katolik oprócz obowiązku obecności na liturgii w każdą niedzielę, muszą być obecni w Uroczystościach. Jeśli nieobecność nie jest spowodowana poważnym powodem, popełnia on ciężki grzech. Uroczystości w jakich trzeba uczestniczyć w liturgii:

  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało - równo 60 dni po Wielkanocy. 
  • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia
  • Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego - 25 grudnia.
Więcej o: