Prawo kanoniczne zawiera listę świąt nakazanych, czyli uroczystości, w których każdy praktykujący katolik powinien uczestniczyć. W przypadku absencji bez ważnego powodu jak choroba, popełnia się duży grzech. Jakie dni wymagają obecności na liturgii podczas okresu Bożego Narodzenia?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wigilia Bożego Narodzenia w 2022 roku przypada w sobotę, tradycyjnie 24 grudnia. Tego dnia obecność nie jest obowiązkowa. Odprawiana o północy Pasterka jest rozpoczęciem obchodów Bożego Narodzeni. Warto jednak pamiętać, że zalicza się ona do uroczystości Narodzenia Pańskiego, co znaczy, że po uczestnictwie nie musimy już iść na liturgię 25 grudnia. Oczywiście, jeśli chcemy iść na oba nabożeństwa, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak należy pamiętać, że jeśli podeszliśmy do sakramentu komunii świętej podczas Pasterki, możemy podejść do niego ponownie w niedzielę, ale wyłącznie pod wymogiem uczestnictwa w "dziennej" mszy. Nie przystępujemy do niego trzy razy.
Zwyczajowo zwane drugim dniem świąt Bożego Narodzenia, jest oficjalnie Święto św. Szczepana. Jest to dzień poświęcony pamięci tego męczennika, który jest ważny historii Kościoła Katolickiego. W tym dniu nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Jednakże jest to ważne święto kościelne i praktykujący katolicy przywiązują do niego dużą wagę.
Każdy praktykujący katolik oprócz obowiązku obecności na liturgii w każdą niedzielę, muszą być obecni w Uroczystościach. Jeśli nieobecność nie jest spowodowana poważnym powodem, popełnia on ciężki grzech. Uroczystości w jakich trzeba uczestniczyć w liturgii: