Co można odliczyć od podatku 2022? Nowe ulgi pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tys. złotych

Od kiedy można rozliczać PIT 2022? Termin ten jest już coraz bliżej. Zanim jednak złożysz deklarację podatkową, warto dowiedzieć się zawczasu jakie ulgi podatkowe 2022 ci przysługują. Nie zapominamy też o ulgach wprowadzonych przez Polski Ład. Które ulgi podatkowe są najpopularniejsze?

Każdemu podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z ulg, które obniżą nasz podatek. Gwarantuje to nam Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak aby z nich skorzystać, musimy wiedzieć, co dokładnie nam się należy. Tylko wtedy możliwe będzie prawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej. Rozliczenie PIT za 2022 zasługuje na szczególną uwagę ze względu na szereg nowych ulg wprowadzonych przez Polski Ład. Co więcej, musimy pamiętać o obowiązujących terminach, by uniknąć kar.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Interesują cię wiadomości z kraju? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Odliczenia od podatku 2022. Czym są preferencyjne sposoby opodatkowania?

Preferencyjne sposoby opodatkowania to rodzaj ulg, które umożliwiają korzystniejsze rozliczenie podatku osobom korzystającym z zeznań PIT-37 lub PIT-36. Zaliczamy tu ulgę na dziecko, ulgę dla młodych oraz rozliczenia z małżonkiem. Z nowych ulg natomiast należy wymienić zwolnienie 4+, zwolnienie dla nierezydentów oraz zwolnienie dla emerytów.

Ulgi podatkowe 2022. Co można odpisać od podatku, a co odliczyć od dochodu?

Pełną listę obowiązujących ulg wraz z ich wysokościami i dokumentami niezbędnymi przy złożeniu deklaracji można znaleźć na stronie e-pity.pl. Do ulg, które możemy odliczyć od podatku, zaliczamy ulgę prorodzinną (na dzieci), ulgę abolicyjną (za pracę za granicą) oraz składki zdrowotne. Ulg odliczanych od dochodu jest znacznie więcej i należą do nich np. IKZE (konto emerytalne), ulga na leki lub ulga na Internet. Nowe ulgi to m.in. ulga na robotyzację czy ulga na zabytki. Trzeba przyznać, że niektóre kwoty są imponujące. Ulga termomodernizacyjna to odliczenie do 53 tys. zł, a ulga na marketing produktu może sięgać aż do 1 mln zł.

Kiedy można składać PIT za 2022? Terminy składania deklaracji podatkowych

Deklaracje podatkowe za 2022 należy składać w terminie od 15 lutego 2023 roku do 2 maja 2023. Przestrzeganie go jest niezwykle istotne, gdyż jakakolwiek zwłoka może skutkować odpowiedzialnością karną i koniecznością opłaty odsetek. Im wcześniej wypełnimy swoje obowiązki, tym lepiej dla naszego portfela i spokoju ducha. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z e-Deklaracji.

Więcej o: