Wycieraczki samochodzie podczas zimowej aury nie mają lekko, ponieważ są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego mogą one w pewnym momencie rozpocząć swój bunt i zacząć smużyć. Oczywiście nie oznacza to, że od razu trzeba je wymienić na nowe. Poznaj sposoby na smużące wycieraczki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli jedziesz autem i widzisz, jak na szybie zaczynają pojawiać się smugi to znak, że wycieraczki nie są w stanie pracować na całej powierzchni. Dzieje się tak z różnych powodów, czasami pióro wycieraczki może być lekko zagięte lub ubrudzone. W takiej sytuacji najlepiej zjechać na chwilę na postój wziąć ściereczkę i przetrzeć pióro wycieraczki lub jeśli zostało zagięte, przywrócić do poprawnego kształtu.
Przyczyną powstawania smug na szybie może być również lód obecny na wycieraczce. Kiedy za oknem mamy minusowe temperatury, a szyby samochodu zamarzają, nie jest trudno o to, aby na wycieraczkach pojawił się lód. W takim przypadku pod żadnym pozorem nie należy na siłę odrywać kawałków lodu, ponieważ może to uszkodzić gumę wycieraczki. Na początek warto spróbować włączyć ciepły nawiew na szybę, wtedy lód powinien samoistnie się roztopić. Jeśli ten sposób nie zadziała, możesz udać się do sklepu po odmrażacz w sprayu.
Jeśli posiadasz w samochodzie wycieraczki, które już dawno powinny zostać wymienione, gdyż ich pióra uległy zużyciu, nie odkładaj tego na później! Dlaczego? Za niesprawne wycieraczki, które mogą utrudniać widoczność w czasie jazdy, możesz otrzymać mandat. Kara może wynosić od 50 zł do nawet 1500 zł.
Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
Czytamy w kodeksie wykroczeń art. 96