Co się stało pod Legnicą? W tym miejscu nikt nie mieszka. Poznaj historię wyludnionej wsi

Ta mała miejscowość pod Legnicą została całkowicie wyludniona. Jeszcze w 2021 roku mieszkała w niej jedna osoba, ale dziś nie ma tam ani żywej duszy. Wszystko przez ten jeden szczegół. Przedstawiamy historię opuszczonej wsi. Przeczytaj koniecznie tę tajemniczą historię!

Pawłowice Małe to wieś na Dolnym Śląsku, oddalona od Legnicy o niecałe 9 kilometrów. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 jest to najmniejsza miejscowość w tym województwie. W zeszłym roku mieszkała tam jedna osoba. Dziś wieś jest zupełnie pusta i wygląda jak z horroru.

Zobacz wideo Jedno z najbogatszych i zarazem najdroższych miast na świecie. Jak wygląda Singapur?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego Pawłowice Małe zostały wyludnione? Problemy zaczęły się 40 lat temu

Jeszcze w latach 80. XX wieku część terenów wsi została przyłączona do Legnicy i zagospodarowana jako obiekty hydrotechniczne oczyszczalni ścieków oraz składowisko odpadów hutniczych. W pobliżu znajdowała się również Huta Miedzi Legnica, a chemikalia z obu obiektów stwarzały wielkie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Pawłowic Małych. Z tego powodu zdecydowano o wyludnieniu wsi i w 2002 roku nikt już tam nie mieszkał. Jedynym elementem, który nie został rozebrany, była stacja kolejowa na linii Legnica-Zawidów.

Jak potoczyły się losy wsi? Pojawiła się nadzieja na powrót mieszkańców

W 2006 roku podjęto decyzję o ponownym zasiedleniu Pawłowic Małych. Choć pomysł był ambitny, szybko okazało się, że szanse na powrót mieszkańców są marne. Według Spisu Ludności z 2011 roku we wsi zamieszkało zaledwie 13 osób. Ta liczba przez długi czas nie wzrastała, ale wręcz przeciwnie. Z czasem mieszkańcy zaczęli wyjeżdżać, aż wreszcie w 2021 roku liczba osób zamieszkujących Pawłowice Małe wynosiła 1. Z danych Spisu była to kobieta. Według  Urzędu Gminy Krotoszyce obecnie nikt nie jest zameldowany w tej miejscowości. Pawłowice Małe wyglądają wręcz jak miejscowość z horroru. Opuszczone domy wśród gęstych krzewów odstraszają turystów. Jedynym zadbanym budynkiem w tej wsi jest kościół.

Więcej o: