Jak odpowietrzyć kaloryfer? O tym powinni wiedzieć wszyscy! Zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przez zapchany kaloryfer może uciekać naprawdę sporo ciepła. Niezależnie od tego, czy jest to grzejnik żeliwny, czy grzejnik aluminiowy, co jakiś czas trzeba go odpowietrzyć. Możesz zaoszczędzić naprawdę sporo na rachunkach za ogrzewanie.

Odpowietrzanie kaloryfera to bardzo ważna czynność. Zapchany grzejnik nie jest w stanie dobrze funkcjonować. W efekcie możesz płacić wyższe rachunki za ogrzewanie, a czasem urządzenie może w ogóle przestać grzać. Nie potrzebujesz jednak profesjonalnej pomocy. Możesz samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Jak odpowietrzyć kaloryfer: Grzejnik aluminiowy i grzejnik żeliwny odpowietrzysz w podobny sposób

Odpowietrzenie kaloryfera aluminiowego i żeliwnego jest bardzo proste i bardzo podobne. Przygotuj najpierw odpowiednie narzędzia. Będą ci potrzebne klucz francuski. Kiedy przygotujesz już odpowiednie narzędzia, podążaj za instrukcją

  1. Zakręć termostat lub zawór zasilający i podstaw pod grzejnik jakieś naczynie,
  2. Następnie zacznij odkręcać śrubunek kluczem. Znajduje się on na rurze, która odprowadza ciepłą wodę,
  3. Usłyszysz syknięcie, a do naczynia powinna wyciec woda. 

Jeśli masz kaloryfer aluminiowy, to może się okazać, że ma on zamontowany odpowietrznik. W takim wypadku pamiętaj, aby na początku procedury przekręcić gałkę termostatu na 0 i przekręć zawór grzejnika w dół. Dalsza część, będzie taka sama jak w instrukcji. 

Jak odpowietrzyć kaloryfer: Grzejnik olejowy elektryczny i grzejnik olejowy energooszczędny, czy odpowietrza się je inaczej?

Jeśli posiadasz grzejnik olejowy elektryczny lub energooszczędny to pamiętaj, że jeśli chcesz je bezpiecznie odpowietrzyć, muszą one posiadać wbudowany odpowietrznik. W przeciwnym wypadku będzie potrzebna profesjonalna pomoc. Obydwa typy odpowietrza się w taki sam sposób i możesz spokojnie wykorzystać tę samą instrukcję co przy kaloryferach aluminiowych i żeliwnych. Zdarza się jednak, że należy w tego typu kaloryferze uzupełnić czynnik, czyli po prostu olej. 

Więcej o: