Ekologiczne sprzątanie wcale nie musi być trudne. Zamień chemię na domowe produkty, a dom będzie lśnić

Środki chemiczne ze sklepu, choć są skuteczne w sprzątaniu, bardzo negatywnie wpływają na otoczenie. Zatruwają zbiorniki wodne i środowisko. Warto zamienić je na domowe produkty, którymi wyczyścimy nasze mieszkanie z rewelacyjnym skutkiem. Poznaj proste triki na ekologiczne sprzątanie.

Z roku na rok coraz więcej osób ma świadomość problemów ekologicznych na świecie. Z tego powodu segregujemy śmieci i ograniczamy zużycie plastiku, ale to nie wystarcza. Nadal używamy produktów szkodliwych dla środowiska, między innymi są to detergenty do sprzątania. Chemia spłukiwana do ścieków wpada wraz z wodą do mórz i oceanów, zatruwając je. Warto zamienić detergenty na ekologiczne domowe środki, które równie dobrze poradzą sobie z zabrudzeniami.

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ocet — niezawodny środek czystości. Ma wiele zastosowań

Najlepszym przyjacielem domowych porządków jest ocet. Rozcieńczając go z wodą, zrobisz świetny płyn, którym możesz wysprzątać pół mieszkania. Przyda ci się do takich czynności, jak:

  • mycie podłogi: wlej ocet do wiadra z wodą, a podłogi będę lśnić jak po nabłyszczaczu
  • mycie szafek: pozbędziesz się tłustych plam po jedzeniu i odstraszysz mole spożywcze
  • mycie okien: usuniesz trudne zabrudzenia, a okna będą błyszczeć
  • nabłyszczanie szklanek: przetrzyj naczynia ścierką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem octu

Naturalny pochłaniacz zapachów, wybielacz i odtłuszczacz. Ten produkt uratuje twój dom

Doskonałym środkiem czystości jest soda oczyszczona. Zastosowania tego proszku są równie skuteczne, co octu. Pomoże ci nie tylko w sprzątaniu, ale też praniu. Wsyp sodę do pralki zamiast proszku, a przywróci dawną biel jasnym ubraniom. Możesz ją też wysypać bezpośrednio na plamę, jeśli zabrudzenia są bardzo ciemne. Soda pochłania też wilgoć i brzydkie zapachy. Jeśli czujesz smród z lodówki, włóż do niej talerzyk z sodą i wymieniaj co kilka dni. Pomoże ci także w usunięciu tłustych plam z piekarnika i mikrofalówki.

Jak ekologicznie posprzątać dom? Pomogą ci w tym cytrusy

Cytryny i pomarańcze mają właściwości odświeżające. Tak jak w przypadku sody, możesz włożyć je do lodówki, by pochłonęły brzydki zapach. Przydadzą ci się także w myciu naczyń. Włóż je do zmywarki i nastaw program, a po wszystkim wyjmiesz czyste i błyszczące naczynia. Przy okazji cytrusy odświeżą zapach ze zmywarki. 

Więcej o: