Duże zmiany od grudnia 2022 dla emerytów i rencistów. Część seniorów może stracić świadczenia

Ile można dorobić do emerytury i renty? Jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy stracić otrzymywanego świadczenia. Od grudnia 2022 zmieniły się limity obowiązujące na ten miesiąc, a także w styczniu i lutym 2023. Ile zatem wynoszą? Kogo obowiązują limity dorabiania do emerytury? Wyjaśniamy.

Wielu emerytów i rencistów decyduje się na dorabianie do otrzymywanych świadczeń. Duża część seniorów jest jednak zobowiązana do przestrzegania limitów dodatkowych dochodów. W przeciwnym razie emerytura lub renta może być pomniejszona, lub całkowicie odebrana. Limity te ustalane są co kwartał i jak ogłosił oficjalnie ZUS, w grudniu 2022 zostały one zwiększone. Co to dokładnie oznacza dla świadczeniobiorców?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile może dorobić emeryt? Jak ustalane są limity i kogo obowiązują?

Limity dorabiania do emerytury i rent są ustalane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, którego kwoty można znaleźć np. na stronie ZUS-u. Ze względu na to, że w ostatnim kwartale wynagrodzenie wzrosło, zwiększyły się również limity dla emerytów i rencistów, i to o ponad 227 zł brutto. Limity te jednak obowiązują wyłącznie emerytów pobierających wcześniejsze świadczenia i rencistów, choć w tej grupie też są wyjątki. Bez ograniczeń dorabiać mogą osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, osoby z prawem do renty inwalidy wojennego, a także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Podwójna emerytura dla wdów w 2023 roku? Emerytura po mężu 2023. Wdowy mogą stracić kilkadziesiąt procent?

Ile można dorobić do emerytury? Kiedy świadczenie może być zmniejszone lub odebrane?

Najniższa granica dorabiania wzrosła o 227,10 zł. Oznacza to, że emeryt lub rencista bez obaw może dorobić do 4536,50 zł, co stanowi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Zarobki przekraczające tę kwotę będą skutkować pomniejszeniem otrzymywanego świadczenia. Zarobki powyżej 8424,90 zł (130% przeciętnego wynagrodzenia) będą oznaczać całkowite zawieszenie świadczenia.

Pesos Ten mężczyzna dostał przypadkowo fortunę. Od pół roku szuka go policja

Ile można dorobić do renty rodzinnej? O ile świadczenie może być zmniejszone?

Kwoty maksymalnego pomniejszenia świadczenia po przekroczeniu limitu są różne w zależności od jego rodzaju. Obecnie wynoszą one:

  • 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Szczegółowe zasady dotyczące zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń pracujących emerytów i rencistów można również znaleźć na stronie ZUS.

Więcej o: