Nietypowy wygląd świerków w lasach. Co to oznacza? Powód jest poważniejszy niż mogłoby się wydawać

Czasami w trakcie leśnego spaceru możemy zauważyć nietypowe zakończenia pędów drzew iglastych. Swoim wyglądem przypominają nieco zakrzywioną laskę Mikołaja. Co dokładnie się za tym kryje? Lasy Państwowe podzieliły się ostatnio swoją wiedzą na profilach społecznościowych.

Choroby drzew i krzewów nie są rzadkością, zarówno w przydomowych uprawach, jak i w lasach. Ich objawy są czasami niepozorne i mogłyby zostać zignorowane przez niedoświadczoną osobę. Tak właśnie jest w przypadku zamierania pędów wierzchołkowych drzew iglastych. Co dokładnie oznacza ta choroba, jak się objawia i jakie są jej przyczyny? Lasy Państwowe wyjaśniają w swoich mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pastorał Mikołaja czy laska Gandalfa? Prawda jest bardziej przygnębiająca

W ostatnich dniach na profilach społecznościowych Lasów Państwowych pojawiło się zagadkowe zdjęcie. W podpisie zostało ujawnione natomiast, że pomimo niepozornego wyglądu, zakrzywione w ten charakterystyczny sposób pędy drzew, są objawem poważnej choroby. Możemy także dowiedzieć się, co ten stan oznacza dla chorego drzewa.

Jak uprawiać drzewko bonsai? Niech twój dom zamienił się w ogród

Zamieranie pędów wierzchołkowych świerków i sosen. Czym się objawia?

Porażone pędy wierzchołkowe świerków czy sosen przeginają się i brązowieją, a w efekcie zamierają. Zjawisku temu bardzo często towarzyszy również wydzielanie dużej ilości żywicy. Porażone pędy tracą swoją pierwotną funkcję, a ich rolę we wzroście rośliny przejmują pędy boczne. Mimo to roślina pozostaje osłabiona i niestety w wielu przypadkach podejmuje się decyzję o całkowitym jej usunięciu.

Skrzydłokwiat Skrzydłokwiat nie kwitnie? Wykorzystaj ten trik, a obsypie cię kwiatami

Co powoduje zamieranie pędów wierzchołkowych? Warunki szczególnie niekorzystne dla roślin

Do porażenia pędów wierzchołkowych mogą prowadzić wszelkie sytuacje narażające roślinę na silny stres. Może to być więc długotrwałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy obecność szkodników. Ponadto winowajcą może być czasami grzyb. Tak też było w przypadku choroby dużej grupy sosen w Olsztynie, co zostało dokładnie opisane na stronie Zespołu Ochrony Lasu w Olsztynie.

Więcej o: