Masz dość zaparowanych okien po nocy? Poznaj sprawdzone sposoby na pozbycie się wilgoci z domu

Mokre okna po nocy i zaparowane szyby to problem uciążliwy dla wielu osób. Co więcej, nie powinien on być ignorowany, gdyż może świadczyć o zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu lub mieszkaniu. To z kolei sprzyja rozwojowi pleśni. Jak więc należy postępować w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

W okresie jesienno-zimowym bardzo często zdarza się, że rano odkrywamy wodę na ramach okiennych, a także na szybach. Oznacza to, że w danym pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Z problemem tym można walczyć za pomocą specjalnych komercyjnych pochłaniaczy wilgoci, przy czym znacznie lepiej będzie sytuacji tej po prostu zapobiegać zawczasu. Jeśli jednak problem pojawi się mimo wszystko, warto w pierwszej kolejności wypróbować sprawdzone domowe sposoby.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Szukasz rozwiązań domowych problemów? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mokre okna po nocy i zaparowane szyby. Dlaczego zbyt duża wilgotność jest szkodliwa?

Zbyt duża wilgotność powietrza to przede wszystkim doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Zanieczyszczenia tego rodzaju są bardzo szkodliwe i często trudno jest je usunąć. Co więcej, wilgotne powietrze potrzebuje więcej ciepła do ogrzania niż powietrze suche. Inaczej mówiąc, wysoka wilgotność może przełożyć się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Zaparowane okna po nocy. Jak przeciwdziałać problemowi?

Kluczowa w tej sytuacji jest prawidłowa wentylacja. Pomieszczenia należy regularnie wietrzyć. Jest to szczególnie ważne w kuchni i w łazience. Wystarczy otworzenie lub rozszczelnienie okna na kilkanaście minut, by zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Co więcej, w pomieszczeniach powinna być utrzymywana w miarę stała temperatura na poziomie około 18-21 stopni. Warto też nabyć odpowiednie kwiaty doniczkowe. Dobrze znane z pochłaniania wilgoci są np. skrzydłokwiaty i paprotki.

Sposób na zaparowane okna. Zrób pochłaniacz wilgoci do domu

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu szybko i tanio? Doskonale sprawdzi się tu ryż. Wystarczy umieścić go w woreczkach wykonanych z cienkiej tkaniny lub pończoch, a następnie rozłożyć je przy oknach, w łazience czy na szafach. Podobne właściwości higroskopijne ma również soda oczyszczona. W tym przypadku nasypujemy ją do pudełeczek lub miseczek i ponownie rozmieszczamy w wybranych miejscach.

Więcej o: