Jak często zmieniać pościel? Odpowiedź może zaskoczyć. Większość osób naraża swoje zdrowie

Spanie w świeżej pościeli to bardzo przyjemne uczucie dla ciała. Warto zapewnić mu taki komfort jak najczęściej. Zwłaszcza że zbyt rzadka zmiana pościeli może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Aby tego uniknąć, sprawdź, jak często powinno się zmieniać poszewki.

Pościel to materiał, który bezpośrednio dotyka ciało. Dlatego należy zadbać o to, aby był czysty. Podobnie, jak to jest w przypadku ubrań, czy bielizny. Ważna jest regularna zmiana i odświeżanie. To jeden z elementów higieny dobrego snu. Zabrudzenia na materiale nie powinny być jedynym sygnałem to zmiany poszewek. Warto wiedzieć, dlaczego zmiana pościeli ma wpływ na zdrowie. Sprawdź, jak często należy prać poszewki. 

Zobacz wideo Jak często zmieniać pościel? Możliwe, że robisz to za rzadko!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego trzeba zmieniać pościel? Najważniejsze powody

Czysta pościel wbrew pozorom ma wpływ na zdrowie. Należy ją prać, aby pozbyć się bakterii, grzybów, martwego naskórka i roztoczy, które się w niej gromadzą. Jeżeli robimy to za rzadko, możemy doprowadzić do różnego rodzaju chorób wywołanych przez nieproszonych gości w naszych poszewkach. U osób, które nie zmieniają regularnie pościeli, mogą pojawić się początki astmy, egzemy, czy alergii. Oprócz tego ważne są także aspekty estetyczne. W zabrudzonych poszewkach spanie nie jest dużą przyjemnością. Z kolei brak snu obniża koncentrację, energię i powoduje mniejszą produktywność w trakcie dnia. 

Jak często zmieniać pościel? Raz w miesiącu to zdecydowanie za rzadko 

Aby uniknąć rozwoju różnego rodzaju bakterii, czy grzybów oraz zadomowienia się roztoczy, należy regularnie prać pościel. Najlepiej raz na tydzień, a przynajmniej raz na dwa tygodnie. Alergicy i właściciele zwierząt, które z nimi śpią w łóżku, powinni to robić nawet częściej. W przypadku choroby warto rozważyć zmianę pościeli nawet co 2 dni, aby pozbyć się bakterii i potu, który w tym okresie jest szczególnie mocno wydzielany. 

W jakiej temperaturze prać pościel? Odpowiadamy 

Temperatura prania zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane poszewki. W przypadku bawełny i lnu można ustawić pralkę nawet na 60 stopni. Jeżeli pościel jest wykonana z delikatnych materiałów, takich jak np. satyna, wtedy lepiej wybrać niższą temperaturę, około 40 stopni. Aby mieć pewność, że z pościelą nic się nie stanie podczas prania, najlepiej przeczytać informacje na metce.

Więcej o: