Zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku Polacy są zobowiązani do opłacania abonamentu za użytkowanie radia i telewizora. Odbiorniki powinny zostać zarejestrowane w ciągu 14 dni od zakupu. W przeciwnym razie można zapłacić mandat. Ile wynoszą kary za niepłacenie abonamentu i jak wzrosną opłaty w 2023 roku?
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O cenach abonamentu RTV można przeczytać na stronie Poczty Polskiej. To właśnie ta placówka zajmuje się egzekwowaniem opłat za korzystanie z odbiorników. Koszt abonamentu w 2023 roku wyniesie:
Mandat za niepłacenie abonamentu lub korzystanie z niezarejestrowanych odbiorników wynosi 30-krotność miesięcznych opłat. W 2023 roku będzie to kara w wysokości 261 zł za radio i 819 zł za telewizor.
Zgodnie z przepisami, abonament powinien opłacać każdy, kto nabył odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i zarejestrował go w ciągu 14 dni od zakupu. Dotyczy to osób indywidualnych, właścicieli firm oraz posiadaczy samochodów z działającym radiem. W niektórych sytuacjach są jednak wyjątki. Na stronie gov.pl możemy przeczytać, że abonamentu RTV nie muszą płacić m.in. osoby, które:
Kontrolerzy sprawdzają trzy rzeczy: czy urządzenie w domu lub samochodzie zostało zarejestrowane, czy jest dostosowane do odbierania programu i czy może odbierać sygnał natychmiast. Samodzielnie nie mogą tego jednak zweryfikować. Właściciel odbiornika powinien sam to udowodnić. Jak się jednak okazuje, nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu. Wynika to z zapisów w Konstytucji, co wyjaśnili prawnicy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.