Kontrole w domach i egzekwowanie zaległych opłat. W 2023 kary będą wyższe niż kiedykolwiek

Kontrole w domach w 2023 roku to nie fikcja. Warto jednak sprawdzić, czy trzeba wpuścić kontrolera? Chodzi o egzekwowanie zaległych opłat, a dodatkowo można zapłacić też karę. Ile kosztuje abonament RTV za 2023 rok? Kogo czekają najwyższe mandaty? W 2023 wzrosną.

Zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku Polacy są zobowiązani do opłacania abonamentu za użytkowanie radia i telewizora. Odbiorniki powinny zostać zarejestrowane w ciągu 14 dni od zakupu. W przeciwnym razie można zapłacić mandat. Ile wynoszą kary za niepłacenie abonamentu i jak wzrosną opłaty w 2023 roku?

Zobacz wideo Ile kosztuje abonament na samochód i co on zawiera?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje abonament RTV 2023? Nadchodzą zmiany w cenach

O cenach abonamentu RTV można przeczytać na stronie Poczty Polskiej. To właśnie ta placówka zajmuje się egzekwowaniem opłat za korzystanie z odbiorników. Koszt abonamentu w 2023 roku wyniesie:

  • 8,70 zł miesięcznie za użytkowanie radia (poprzednio 7,50 zł w 2022 roku)
  • 27,30 zł miesięcznie za użytkowanie telewizora lub radia i telewizora (poprzednio 24,50 zł)

Mandat za niepłacenie abonamentu lub korzystanie z niezarejestrowanych odbiorników wynosi 30-krotność miesięcznych opłat. W 2023 roku będzie to kara w wysokości 261 zł za radio i 819 zł za telewizor.

Urządzenia, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączoneW tych godzinach zapłacisz mniej pieniędzy na prąd. Sprawdź, już teraz

Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Te osoby są zwolnione z obowiązku

Zgodnie z przepisami, abonament powinien opłacać każdy, kto nabył odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i zarejestrował go w ciągu 14 dni od zakupu. Dotyczy to osób indywidualnych, właścicieli firm oraz posiadaczy samochodów z działającym radiem. W niektórych sytuacjach są jednak wyjątki. Na stronie gov.pl możemy przeczytać, że abonamentu RTV nie muszą płacić m.in. osoby, które:

  • ukończyły 75 lat lub 60 lat, ale przysługuje im emerytura nieprzekraczająca 50% przeciętnego wynagrodzenia
  • mają przyznaną I grupę inwalidzką
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi

Jak odpowietrzyć kaloryferJak odpowietrzyć kaloryfer? O tym powinni wiedzieć wszyscy!

Kontrola abonamentu RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu? 

Kontrolerzy sprawdzają trzy rzeczy: czy urządzenie w domu lub samochodzie zostało zarejestrowane, czy jest dostosowane do odbierania programu i czy może odbierać sygnał natychmiast. Samodzielnie nie mogą tego jednak zweryfikować. Właściciel odbiornika powinien sam to udowodnić. Jak się jednak okazuje, nie ma obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu. Wynika to z zapisów w Konstytucji, co wyjaśnili prawnicy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Więcej o: