Jak wyczyścić srebro? Poznaj najlepsze sposoby, które usuną zabrudzenia w mgnieniu oka

Srebro to jeden z najbardziej lubianych materiałów, który jest elegancki i wygląda świetnie w połączeniu z różnymi stylizacjami czy z wystrojem wnętrz. W domach wielu z nas można znaleźć srebrne zestawy czy właśnie srebrną biżuterię. W jaki sposób zadbać o srebro?

Srebro, czyli jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych na świecie. W sklepach z biżuterią można znaleźć wiele pięknych naszyjników, kolczyków czy pierścionków, które chętnie kupujemy. Jednak niestety, ale srebro ciemnieje pod wpływem powietrza. Właśnie dlatego, warto znać sposoby, które sprawią, że srebro znowu będzie wyglądało jak nowe!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Jak wyczyścić srebro? Wymieszaj to z wodą

Nie od dziś wiadomo, że soda oczyszczona ma wiele właściwości, które mogą pomóc nam nie tylko przy wypiekach. Tak samo w tym przypadku, dzięki sodzie możemy w łatwy sposób wyczyścić srebro z zabrudzeń. Sodę należy wymieszać z wodą w taki sposób, aby powstała gęsta mikstura. Taką mieszankę nakładamy na zabrudzony naszyjnik czy sztućce i delikatnie pocieramy szmatką. 

Niezawodne domowe sposoby na czyszczenie srebra. Te produkty masz pod ręką

Zanim wyrzucisz ubrudzone srebro, zastanów się, czy nie lepiej na początku spróbować domowych sposobów na jego wyczyszczenie. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z folii aluminiowej. Uszykuj pojemnik i kawałek folii, który zakryje dno. Następnym krokiem jest położenie srebra na folii aluminiowej w pudełku i zalanie wszystkiego roztworem 0,5 litra wrzącej wody z 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Kolejnym banalnym sposobem na wyczyszczenie srebrnych przedmiotów w domu jest użycie pasty do zębów, którą należy nanieść na ściereczkę i pocierać o srebro. 

Brudne srebro? Ten napój Ci pomoże

Na zabrudzone srebro świetnie sprawdzi się również znany i lubiany napój marki coca — cola. Wlej do szklanki lub miski odrobinę napoju, a brudne srebro zamocz w roztworze na około 10 minut. W ten sposób odświeżysz wygląd srebrnej zastawy czy biżuterii. Jeśli nie masz coli, możesz w taki sam sposób postąpić z piwem. Te sposoby są dobre, jednak jeśli Twoje srebro jest bardzo zabrudzone lepiej skorzystać ze wcześniejszych wskazówek.

Więcej o: