Kiedy jest post przed Wigilią? Tradycja nie pozostawia złudzeń. Sprawdź, co możesz jeść

Kiedy jest post przed Wigilią? Czy można jeść mięso w Wigilię? Już za chwilę zasiądziesz wraz z gośćmi do świątecznej kolacji. Jednak czy na pewno wiesz, jak i kiedy zachowywać wstrzemięźliwość? Dowiedz się, czy rano przed wigilią jest post. Tradycja nie pozostawia złudzeń.

Święta już za rogiem, dlatego to ostatni dzwonek, aby poznać tradycje. Jeśli zastanawiasz się, kiedy zachować post i co w ogóle można w trakcie niego jeść, to już podpowiadamy. Kościół Katolicki mówi jasno i nie pozostawia złudzeń.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Kiedy jest post przed wigilią: Czy jest post w piątek przed wigilią?

To ostatni dzień przed Wigilią i wiele osób zastanawia się, czy obowiązuje dziś ścisły post. Według zasad obowiązujących w Kościele Katolickim, 23 grudnia, czyli w okresie Adwentu nie trzeba przestrzegać ścisłego postu. Jednak należy pamiętać, że w tym roku ten dzień przypadana piątek, a według zasad obowiązujących w Kościele, w każdy piątek należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że wypada w ten dzień jakaś uroczystość. 

Czy w Wigilie obowiązuje post: Czy rano przed Wigilią jest post?

Wiele osób jest przyzwyczajonych do tradycji, w której w dzień Wigilii należy wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Okazuje się, że według nauczań Kościoła Katolickiego, sprawa wygląda inaczej. Post w Kościele Katolickim obowiązuje tylko w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Oznacza to, że w Wigilię nie trzeba zachowywać postu. Jeśli w twojej rodzinie, zawsze zachowywano wstrzemięźliwość, to była to jedynie polska tradycja. Kościół Katolicki jak najbardziej dopuszcza tego dnia spożywanie mięsa. Zachęca jednak do zachowania postu, ze względu na wyjątkowość dnia.

Czy można jeść mięso w Wigilię? Z czego wynika tradycyjny post

Jak już wiesz, w Wigilię jak najbardziej nie musisz zachowywać postu. Możesz więc spokojnie tego dnia jeść mięso. Czy wiesz jednak, dlaczego w polskiej tradycji zachowuje się post? Głównie jest to spowodowane tym, że Kościół Katolicki zachęca do uhonorowania w ten sposób wyjątkowości tego dnia. Jeśli jednak masz ochotę urozmaicić świąteczne potrawy, to nie ma żadnych przeciwwskazań.

Więcej o: