Czy można puścić psa bez smyczy w lesie? Uważaj, aby nie zapłacić ogromnego mandatu

Czy można puścić psa bez smyczy w lesie? Jeśli robisz to regularnie, musisz wiedzieć kilka rzeczy, aby uchronić się przed sporym mandatem. Choć wydaje się to niewinne, to jednak prawo jest jednoznaczne w tej sprawie. Sprawdź, co może ci za to grozić.

Spacer z psem po lesie to wspaniała aktywność. Twój pupil na pewno jest zadowolony, kiedy może pobiegać między drzewami. Musisz jednak wiedzieć, czy prawo dopuszcza tego typu zachowanie. Niestety, może grozić ci za to mandat. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Agnieszka Woźniak-Starak na spacerze z psami

Jeśli spuszczasz psa ze smyczy w lesie, grozi ci ogromna kara. Prawno jest jednoznaczne

Jeśli spacerujesz z psem po lesie, to mogło się zdarzyć, że spuszczasz go czasem ze smyczy. Choć wydaje się to niewinne, to jednak warto zajrzeć najpierw do art.166 z Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie wolno puszczać psa luzem w lesie. Za tego typu zachowania grozi grzywna lub przynajmniej nagana. Jeśli dopuścisz się takiego czynu, możesz zapłacić nawet 5000 zł kary. Lepiej więc zaopatrzyć się w długą smycz, która na pewno będzie znacznie tańsza niż wspomniana grzywna. Wyjątek stanowią polowania z udziałem psów, szkolenia i akcje ratunkowe oraz poszukiwawcze

Czy możesz w takim razie puścić psa luzem w parku? Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej

Wiesz już, że nie wolno spuszczać psa ze smyczy, kiedy spacerujesz z nim po lesie. W parku zasady są nieco inne. Na ten temat można przeczytać w art. 77 Kodeksu wykroczeń. Jeśli nie zastosujesz się do środków ostrożności, grozi ci nagana lub grzywna do 1000 zł, a w najgorszym wypadku ograniczenie wolności. Prawo zostało stworzone po to, aby zabezpieczyć przed ewentualną niebezpieczną sytuacją. Pies puszczony luzem może niestety zaatakować inne zwierzę lub nawet człowieka. 

Więcej o: