Oficjalnie: rozpoczęły się zmiany w programie Mój Prąd 4.0. Wnioskujący dostaną nawet 16 tys. zł

Program Mój Prąd 2022 to rządowy sposób na zachęcenie obywateli do wykorzystywania energii słonecznej. 15 grudnia 2022 zostały ogłoszone nowe zasady regulujące dofinansowanie fotowoltaiki. Które osoby mogą liczyć na zastrzyk gotówki? Jak złożyć wniosek Mój Prąd 4.0? Wyjaśniamy.

Wykorzystanie fotowoltaiki w gospodarstwie domowym to rozwiązanie bardzo korzystne dla środowiska, a w czasach rosnących cen prądu wydaje się ono jeszcze atrakcyjniejsze. Nic więc dziwnego, że program Mój Prąd 4.0 cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony rządowej, od 15 grudnia 2022 zwiększone zostały również kwoty dofinansowania, co jest bezpośrednią reakcją na obecną sytuację gospodarczą.

Zobacz wideo Ekspert o zmianach w fotowoltaice: System, który mamy jest bardzo korzystny

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mój Prąd 4.0 zasady. Jakie zmiany finansowe wprowadzono?

Nowe ogłoszone kwoty dofinansowania fotowoltaiki wynoszą:

  • do 6000 zł wyniesie dopłata do mikroinstalacji PV (obecnie: 4000 zł),
  • do 7000 zł wyniesie dopłata w przypadku instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (obecnie: 5000 zł),
  • do 16 000 zł wyniesie dopłata w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (obecnie: 7500 zł).

Dofinansowanie magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie. Dokładny opis wszystkich wprowadzonych zmian można też znaleźć na stronie programu Mój Prąd.

Komu należy się dofinansowania prądu Mój Prąd 4.0? Skorzysta więcej Polaków

Najnowsza edycja programu Mój Prąd skierowana jest do osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing. Prosumenci w dotychczasowym systemie opustów (tzw. net-metering) również mogą nadal korzystać z dofinansowania, jednak muszą oni przejść na nowy system rozliczeń i potwierdzić to przez OSD.

Wniosek Mój Prąd 4.0. Jak złożyć i jakie są terminy składania wniosków?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie programu Mój Prąd, nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd na lata 2021 - 2023 (MP4) trwający od dnia 15 kwietnia 2022 został przedłużony do 31 marca 2023. Szczegółowe instrukcje składania wniosku można znaleźć na dedykowanej temu stronie.

Więcej o: