Bezwarunkowy dochód podstawowy jest pomysłem dyskutowanym od wielu lat na całym świecie. Założenia BDP mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Temat ten budzi zainteresowanie socjologów, ekonomistów, a także zwykłych obywateli. W Polsce zajmuje się nim m.in. Polska Sieć Dochodu Podstawowego. To właśnie ta organizacja jest odpowiedzialna za planowane w naszym kraju badania pilotażowe związane z omawianym zagadnieniem.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak dowiadujemy się z rozmowy z dr. Maciejem Szlinder, prezesem Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, przeprowadzonej przez portal Strefa Biznesu, BDP to świadczenie, które jest: bezwarunkowe, powszechne, indywidualne, pieniężne, regularne, wypłacane przez państwo i powinno ono zapewniać realizację podstawowych potrzeb.
Biorąc pod uwagę warunki życia panujące w Polsce, BDP w naszym kraju miałoby wynosić 1300 zł miesięcznie.
Badanie pilotażowe ma zostać przeprowadzone w gminach przynależących do Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, które położone są przy północnej granicy Polski. Niemniej program wciąż czeka na decyzję o dofinansowaniu, więc nie wiadomo, kiedy dokładnie się zacznie. Czy zatem możliwe będzie kiedykolwiek wprowadzenie świadczenia w skali ogólnokrajowej? Według prezesa Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego: tak.
Wymaga to bardziej rozbudowanej debaty, uzyskania odpowiedniej koalicji organizacji i instytucji (partii, związków zawodowych, NGO-sów, mediów, rozpoznawalnych jednostek etc) walczących o ten postulat, a także szerokiego poparcia społecznego
- mówił Szlinder w rozmowie dla TVN24 Biznes.
Jedną z częściej przytaczanych korzyści związanych z BDP jest zastąpienie wielu różnych świadczeń przez jedno świadczenie stałe. Oznaczałoby to ograniczenie biurokracji oraz nakładów pracy potrzebnych do obsługi osobnych programów socjalnych. Ponadto BDP jest zorientowany w dużym stopniu na rynek pracy w przyszłości, gdy wiele miejsc pracy przestanie istnieć w wyniku procesu automatyzacji.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego.