Czym jest Zerowa Wyspa i gdzie się znajduje? Tajemnicze miejsce w samym centrum Ziemi

Panuje przekonanie, że w samym centrum ziemi znajduje się wyspa stanowiąca środek świata. W miejscu, gdzie równik przecina południk zerowy. Zerowa Wyspa (Null Island) cieszy się ogromną popularnością i nie brakuje chętnych do jej odwiedzenia. Niestety moża tego dokonać tylko wirtualnie. Dlaczego?

Null Island, to wyjątkowe miejsce a swoją nazwę zawdzięcza dość nietypowym współrzędnym wynoszącym dokładnie 0°N 0°E. Jest położona w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Afryki we wschodniej części Oceanu Atlantydzkiego. Wyspa jest oddalona od najbliższego lądu o około 650 kilometrów. Choć owa wyspa jest osadzona na mapie, jeśli ktoś chciałby tam się udać osobiście, mógłby przeżyć srogie rozczarowanie, gdyż na miejscu zamiast ziemi zastałby kołyszącą się na wodzie boję. Jednak nie znajduje się ona tam przypadkowo.

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pirat na Oceanie Atlantydzkim. Wyspa bez lądu

Boja mianowana przez internautów nazwą Zerowej Wyspy dryfuje w tamtym miejscu od 1997 roku i należy do Prediction and Research Moored Array in the Atlantic (znanej również jako PIRATA). Jest to system, który służy do zbierania danych oceanograficznych i meteorologicznych wspólnie obsługiwany przez Francję, Brazylię i Stany Zjednoczone. Celem systemu jest prognozowanie pogody tropikalnej, a w jego ramach na Oceanie Atlantydzkim rozmieszczono 17 boi. Null Island tak naprawdę nazwana została "Soul Buoy". Boja zlokalizowana na 0°N 0°E mierzy temperaturę powietrza i wody, Kierunek i prędkość wiatru, ilość opadów, wilgotność, ciśnienie oraz promieniowanie słoneczne.

Jeni Haynes Stworzyła 2681 osobowości. Wszystko przez ojca, który sprawił jej piekło

Popularność błędów ludzkich. Nowa atrakcja turystyczna

Popularność wyspy Zerowej wzięła się z niczego więcej jak z ludzkiego błędu. W wyniku geokodowania, czyli ustalania współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych, możemy znaleźć dowolny punkt na ziemi. Jeśli jednak zostanie popełniony błąd przez system lub wpisując, zrobi się literówkę, wynik będzie przedstawiony jako 0°N 0°E, czyli trafi na fikcyjną wyspę Null. Właśnie na nią trafiają setki osób dziennie wyszukujących lokalizacje. Efektem tego współrzędne te są najbardziej geotagowanymi miejscami na ziemi. Została wymyślona w 2011 roku i opisana jako jednometrowa kwadratowa wyspa. Przez jakiś czas miała własną stronę internetową, gdzie można było przeczytać jej zmyśloną historię czy zobaczyć mapę i flagę.

pościel Jak często zmieniać pościel? Większość osób naraża swoje zdrowie

Więcej o: