Czy za 1 stycznia 2023 należy się dzień wolny? Kiedy jest długi weekend 2023? Informacje dla pracownika

Czy za 1 stycznia 2023 należy się dzień wolny? W jaki dzień jest Sylwester i czy za święto w niedzielę należy się dzień wolny? Takie pytania obecnie zadaje sobie wiele osób, a kalendarz dni wolnych na 2023 rok dopiero się rozpoczyna. Wyjaśniamy, kiedy jest długi weekend 2023, oraz jakie daty powinien znać każdy pracownik.

Nowy Rok 2023 wypada tym razem w niedzielę, co oznacza, że można zapomnieć o długim weekendzie. 2 stycznia to poniedziałek, czyli normalny dzień pracy. Pojawia się jednak ważne pytanie — czy można jednak wziąć wolne za święto w niedzielę? 

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień wolny za święto w niedzielę 2023. Jakie prawa przysługują pracownikowi?

Wielu pracowników liczyło na długi weekend w grudniu i styczniu. Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok wypadają niestety w niedzielę, więc w tym roku nie było za wiele czasu wolnego. Czy w tej sytuacji można liczyć na dodatkowy dzień urlopu? Kodeks Pracy przedstawia sprawę jasno: zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za święto, które wypadło w niedzielę:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Dzień wolny za święto w sobotę 2023. Co z pozostałymi dniami tygodnia?

Choć w przypadku niedzieli Kodeks Pracy jest nieugięty, tak sytuacja wygląda inaczej, gdy święto wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami, za ten dzień można otrzymać dodatkowy urlop. Trzeba jednak pamiętać, że nie przysługuje to każdemu pracownikowi. Tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą ubiegać się o zaległe wolne. Pracownik powinien uprzednio ustalić plan urlopu z pracodawcą.

Dni ustawowo wolne od pracy 2023. Kiedy można dłużej odpocząć?

Najszybciej długi weekend przypada już w styczniu. Święto Trzech Króli (6 stycznia) będzie w tym roku w piątek, co oznacza, że czekają nas trzy dni odpoczynku. Kolejne święto ustawowo wolne od pracy to Wielkanoc. Poniedziałek Wielkanocny w 2023 roku to 10 kwietnia. Majówka również zapowiada się obiecująco. 1-3 maja to kolejno poniedziałek, wtorek i środa, więc jeśli dobrze zaplanujemy urlop, to można liczyć na aż pięć dni wolnego.

Więcej o: