Za brak tego dokumentu kierowcy zapłacą nawet 69 tys. zł. Jeszcze w 2023 czeka ich podwyżka mandatu

1 stycznia 2023 zmienia się wysokość kary za niedopełnienie obowiązku kierowców w urzędzie skarbowym. Ile będzie ona wynosić? Kto dokładnie jest zobowiązany do złożenia deklaracji i w jakim terminie należy tego dokonać? Jeszcze w 2023 roku nastąpi podwyżka mandatu.

Kupno samochodu to ekscytująca inwestycja, która w dużym stopniu może ułatwić nam codzienne życie. Trzeba jednak pamiętać też, że wiąże się z tym dopełnienie wielu formalności. Należy do nich złożenie deklaracji PCC-3, a zasady jej dotyczące są określone w ustawie w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Zapomnienie o terminie, jaki mamy na wykonanie tego obowiązku, będzie skutkować bardzo surową karą. Może ona wynieść nawet ponad 69 tys. zł. Co należy wiedzieć o deklaracji PCC-3, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Deklaracja PCC-3. Co to jest i w jakim terminie należy ją złożyć?

Deklaracja PCC-3 to formularz, który musi wypełnić osoba będąca jedną ze stron umowy cywilnoprawnej. Jednym z najpowszechniejszych przypadków, gdy jesteśmy do tego zobowiązani, jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Co ważne, wypełnienie deklaracji wiąże się z opłatą podatku. Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie rządowej, w przypadku nabycia pojazdu, zapłacimy 2% podstawy opodatkowania. Na złożenie dokumentów mamy czas do 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, którym zazwyczaj jest dzień zawarcia umowy.

Brak deklaracji PCC-3. Jaka kara grozi nam za przegapienie terminu?

Kara za niewypełnienie PCC-3 w terminie jest nakładana na podstawie Kodeksu karnego skarbowego. Wysokość kary uwzględnia zawsze minimalne wynagrodzenie i wynosi od 10% tej kwoty do jej dwudziestokrotności. Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 będzie ona wynosić od 301 zł do 68 900 zł, natomiast od 1 lipca maksymalna kara wzrośnie aż do 72 tys.

Zgodnie z informacjami dostępnymi w Internecie na gov.pl, część osób jest zwolniona z omawianego obowiązku i nie muszą one martwić się o nałożenie kary. Są to m.in. osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, o ile kupiły one samochód na potrzeby własne.

Jak złożyć PCC-3 online? Skąd pobrać PCC-3 druk?

Deklarację PCC-3 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Niezbędne formularze są dostępne do pobrania online. Możemy również skorzystać z e-Urząd Skarbowy.

Więcej o: