Zmiany w emeryturach 2023, a inne świadczenia. Na konta tych osób wpłyną rekordowe sumy pieniędzy

Ile wyniesie najniższe świadczenie emerytalne 2023? Waloryzacja emerytur wpłynie również na inne świadczenia. Szykują się wielkie zmiany w emeryturach, które sprawią, że konta niektórych osób zasilą sumy, jakich nie było nigdy wcześniej.

Waloryzacja emerytur ma miejsce każdego roku. Jest to podwyższenie świadczenia w zależności od standardów życia i aktualnej inflacji. W tym roku szykują się duże zmiany nie tylko w wysokości najniższej emerytury. Rekordowa waloryzacja sprawi, że seniorzy dostaną więcej niż kiedykolwiek.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje emerytura 2023? Trzeba pamiętać o tych warunkach

Przypominamy, że aby ubiegać się o emeryturę, trzeba spełnić określone warunki. Wypłacanie emerytury przysługuje kobietom, które ukończyły 60 lat i mężczyznom po 65 roku życia. Ponadto trzeba mieć za sobą odpowiednio długi staż pracy. Dla kobiet jest to 20 lat, a dla mężczyzn 25. Wysokość emerytury zależy również od formy umowy, na jaką był zatrudniony pracownik. Dodatkowo w niektórych przypadkach można liczyć na podwojenie emerytury.

Zmiany w emeryturach 2023. Ile będzie wynosić najniższe świadczenie?

Najniższa emerytura w 2022 roku wynosiła 1338,44 zł brutto. W kolejnym roku seniorzy mogą liczyć na podwyżkę o nawet 250 zł. Na stronie gov.pl można przeczytać, że emerytura będzie wynosić 1588,44 zł. Można również ubiegać się o dodatki. Trzynasta i czternasta emerytura będą wypłacane o równowartości najniższej emerytury w 2023 roku. Tyle samo będzie wynosić renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 13,8 procent.

Waloryzacja emerytur 2023. O ile wzrosną inne świadczenia?

Waloryzacja nie oznacza wzrostu samej emerytury. Zostaną podwyższone także inne świadczenia. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł brutto. Podwyżkę będzie można również zauważyć w świadczeniu przedemerytalnym, wypłacanym przez ZUS. Wzrośnie ono do 1600,70 zł brutto. Zmiany wejdą w życie 1 marca 2023 roku.

Więcej o: