Oficjalnie: rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy 2023. Będą kontrole pracowników i zupełnie nowy system

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 będą naprawdę duże. Dotyczyć będą one zarówno pracowników, jak i pracodawców. Obie strony powinny zatem zapoznać się z nowymi przepisami jak najwcześniej, aby móc się do nich jak najlepiej przygotować.

Kodeks pracy jest dokumentem stale aktualizowanym, co ma na celu jak najlepsze dostosowanie się do zmieniającego się rynku pracy i odpowiedzenie na potrzeby pracowników oraz pracodawców. Odzwierciedlają to też zmiany w Kodeksie pracy 2023. Dotyczą one takich obszarów jak teleinformatyczna obsługa umów, praca zdalna, badanie trzeźwości pracowników czy umowy na okres próbny. Zmiany te wprowadzane będą stopniowo i dlatego tak ważne jest, aby śledzić je na bieżąco.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 a system teleinformatyczny. Umowy podpiszemy online

Dużą zmianą w nadchodzącym roku jest wprowadzenie systemu teleinformatycznego do obsługi umów o pracę i umów zlecenia. Projekt ustawy został przyjęty już 16 listopada br. Aby uzyskać dostęp do systemu, konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego na indywidualnym koncie na portalu praca.gov.pl lub biznes.gov.pl. System ma stanowić znaczne ułatwienie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Na zmianę tę będziemy musieli jednak poczekać. Sam system ma być uruchomiony do 2025.

Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników. Długo oczekiwane zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza możliwość wykonywania pracy zdalnej, a także przepisy pozwalająca na kontrolę trzeźwości pracowników została przyjęta 1 grudnia br. Jako pierwsze zaczną obowiązywać przepisy dotyczące badania trzeźwości — już w styczniu 2023. Przepisy regulujące pracę zdalną wejdą w życie od 1 marca 2023. Dotyczyć one będą m.in. zapewnienia pracownikowi niezbędnych materiałów i narzędzi oraz pokrycia kosztów związanych z ich użytkowaniem.

Kodeks pracy a umowa na okres próbny. Zmiany 2023

Od 1 stycznia 2023 będą również obowiązywać nowe przepisy dotyczące długości okresu próbnego dla pracowników. Okres próbny będzie zależeć teraz od długości umowy o pracę na czas określony. Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, będzie on mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy.

Więcej o: