Za zdjęcie gołębia dostanie ponad 5 mln zł. Firma przez lata wykorzystywała zdjęcie bez pozwolenia

Zdjęcia niektórych zwierząt są wyjątkowo cenne, jednak nikt nie pomyślałby, że można zapłacić ponad pięć milionów złotych za fotografię najzwyklejszego gołębia. Decyzją amerykańskiego sądu firma Bird B Gone właśnie tyle musi zapłacić córce fotografa, którego zdjęcie bezprawnie wykorzystano.

W środę sąd federalne w Los Angeles w Kalifornii w USA orzekł, że Bird B Gone jest winne fotografowi Dennisowi Fugnettiemu 1,2 miliona dolarów, czyli około 5,3 mln złotych. Firma zapłaci odszkodowanie córce zmarłego w 2019 roku fotografa za bezprawne wykorzystywanie zdjęcia przez lata - informuje amerykański portal branżowy petapixel.com.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kamerun, komunikacja dźwiękowa ptaków

Zdjęcie gołębia zostało bezprawie wykorzystane w reklamie. Wykonano je pod koniec XX wieku

Bird B Gone wykorzystywała do reklamowania swoich produktów zdjęcie gołębia wykonane przez Fugnetti'ego. Pozew w sprawie naruszenia praw fotografa został złożony w 2019 roku, kiedy ten zauważył, że firma reklamuje kolce do odstraszania ptaków od obiektu oraz budynków wykonanym przez niego zdjęciem, za które nie otrzymał wynagrodzenia. Wykorzystywane przez firmę zdjęcie zostało wykonane przez fotografa w 1999 roku na potrzeby stworzenia logo firmy. Jego opracowaniem zajęła się firma Fugnetti'ego MIAD Photography and Design.

Czy Bird B Gone zapłaci 1,2 mln dolarów? Firma zamierza odwołać się od wyroku 

W 2003 roku Bird B Gone przerwała współpracę z fotografem, jednak zdaniem prawników Fugnetti'ego dwa lata później firma ponownie zaczęła wykorzystywać zdjęcie do reklamowania swoich produktów. O tym, że fotografia gołębia jest wykorzystywana przez firmę, fotograf dowiedział się w 2017 roku, kiedy to otrzymał maila od Bird B Gone z prośbą o podanie informacji, kiedy zdjęcie zostało wykonane, aby móc zarejestrować znak towarowy.

Dwa lata później fotograf złożył pozew o wykorzystywanie zdjęcia bez wynagrodzenia lub pozwolenia. Po śmierci fotografa w roku, w którym został złożony pozew sprawę przejęła córka Fugnetti'ego. Firma zapowiedziała, że odwoła się od wyroku

- podaje portal shotkit.com.

Więcej o: