Skrzydłokwiat nie kwitnie? Wypróbuj ten domowy nawóz, a roślina odzyska dawny blask

Skrzydłokwiat znany jest jako jeden z kwiatów, który ma zdolności oczyszczające powietrze w mieszkaniu. Oprócz tego charakteryzuje się zjawiskowym wyglądem, który z pewnością doda uroku wielu pomieszczeniom. Roślina jak wiele innych wymaga jednak odpowiedniego podejścia w temacie pielęgnacji, jednak gdy doprowadzimy do jej przesuszenia, jesteśmy w stanie ją ''odratować''.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Naturalny oczyszczacz powietrza

Ta roślina z kwiatami przypominającymi skrzydła jest świetnym wyborem w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu często dochodzi do wszelkich zanieczyszczeń powietrza. Nie ważne, czy pokój narażony jest na toksyny wywołane dymem tytoniowym, czy zwyczajną wilgocią. Skrzydłokwiat, dzięki temu, że potrafi pochłonąć znacznie więcej dwutlenku węgla od innych roślin, spowoduje, że nasze pomieszczenia mimo wszystko zachowają lepszą ''świeżość''. Aby roślina cieszyła się długim życiem i dobrą kondycją, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach w temacie jej pielęgnacji. O zaniedbaniu skrzydłokwiatu mogą świadczyć zżółkłe i przesuszone liście. Jakie są najczęstsze powody owego stanu rośliny? Do takich najczęściej zalicza się złą temperaturę. Skrzydłokwiat mimo tego, że lubi jasne miejsca, nie powinien stać pod bezpośrednim promieniem słońca. Najlepsza temperatura dla tej rośliny to maksymalnie 23 stopnie latem oraz 18 zimą. Przesuszenie rośliny może też być spowodowane zbyt dużą wilgotnością nawozu. Aby do tego nie doprowadzić, nie przesadzajmy z jej częstym podlewaniem.

Na ratunek roślinie

Gdy doprowadzimy do tego, że nasz skrzydłokwiat jest przesuszony i przestał kwitnąć, nic straconego. Wykonując szereg czynności, możemy przywrócić jego dawny blask. Zanim wykorzystamy do tego odpowiednie nawozy, należy usunąć zwiędnięte liście, a samą roślinę umieścić w nowym, świeżym podłożu. To, kiedy możemy przystąpić do nawożenia zależne jest od tego, jakie podłoże wykorzystaliśmy. Zwykle czas wynosi od 2 do 6 tygodni od momentu przesadzenia rośliny. Do nawozu, który świetnie wpłynie na nasz skrzydłokwiat, wykorzystamy domowe produkty, a nawet odpady, których zwykle się pozbywamy. Odpadami takimi mogą być skórki od banana oraz woda po ziemniakach.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Ten domowy nawóz sprawi, że roślina odzyska dawny blask

Przygotowanie domowego nawozu nie jest trudne. Trzy skórki od banana umieszczamy w słoiku, który zalewamy wodą i odstawiamy na trzy dni. Taki nawóz będzie obfity w przydatne mikroelementy, które spowodują, że kwiaty naszej rośliny będą większe. Podobnie jest w przypadku wody po ziemniakach lub innych warzywach. Należy jednak pamiętać, aby nie zawierała ona soli.

Co z domowymi produktami? Jeśli posiadamy czosnek, jesteśmy w stanie przygotować nawóz zawierający wiele składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania skrzydłokwiatu. ''Wywar'' wykonujemy, dodając do litra wody 3 ząbki czosnku. Całość należy zagotować, po czym odstawić na dobę. Pamiętajmy, że nawóz z czosnku musi być świeży. Nie podlewajmy nim rośliny, jeśli jego czas przechowywania przekroczył 2 dni.

Więcej o: