Monstera - sadzenie i podlewanie. Stosuj te wskazówki, a zyskasz tytuł "rośliniary" roku

Bez względu na to, czy spodoba ci się monstera dziurawa, monstera monkey mask, monstera minima czy monstera deliciosa, każda z nich będzie doskonałym wyborem. Pnącze to jest bowiem od wielu lat jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.

Miłośnicy ogrodnictwa chętnie włączają ją do swoich kolekcji monstery nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także łatwość pielęgnacji. W tym artykule dowiesz się, jaki rodzaj gleby jest najlepszy do uprawy monstery, jak często należy ją podlewać i jak o nią dbać.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera dziurawa, monstera monkey mask, monstera minima czy monstera deliciosa. Którą wybrać i jak sadzić

Monstera najlepiej rośnie na podłożu torfowym, którego główną zaletą jest przepuszczalność. Roślina może być również uprawiana na większości gleb uniwersalnych używanych do uprawy roślin doniczkowych. Decydując się na to drugie, warto dodać 1/3 wkładu wulkanicznego, jakim jest perlit. Dzięki temu gleba będzie luźniejsza i lżejsza. Dodatkowo korzenie monstery będą rosły szybciej.

Jak pielęgnować monsterę? Zostań "rośliniarą" roku!

Każda roślina wymaga regularnego podlewania. Monstery należą do roślin, które nie lubią zbyt wilgotnych podłoży. Wiosną i latem należy ją obficie podlewać tylko raz w tygodniu. Podlej i po 30-60 minutach usuń nadmiar wody, która zbiera się na dnie doniczki, ponieważ nie chcemy przelać roślin. Jesienią i zimą monstera potrzebuje mniej podlewania. Przyjmuje się, że wystarczające jest nawadnianie co 10-14 dni. Pamiętaj, aby podlewać go tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie.

Gdzie postawić monsterę? Praktyczne porady

Monstera najlepiej rośnie w jasnych miejscach lub w półcieniu. Roślina ta nie może być umieszczona zbyt blisko okna, ponieważ nie lubi światła słonecznego. Wystawienie jej na zbyt mocne światło słoneczne może spowodować nieestetyczne przebarwienia, będące skutkiem poparzeń liści. Warto umieścić ją w odległości około 2-3 metrów od okna. Monstera rośnie dość duża, więc można ją położyć na podłodze. Rośliny nie należy umieszczać zbyt blisko okien balkonowych (wiosna i lato) oraz pieców i kaloryferów (sezon grzewczy). 

Więcej o: