Obowiązek czipowania psów. Od kiedy będzie obowiązywać? Minister rolnictwa przekazał szczegóły

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe? Jeszcze nie, ale minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk poinformował, że taki obowiązek w przyszłości zostanie wprowadzony. - Zastanawiamy się tylko, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc [...]. Tak, żeby to nie było na koszt właścicieli - powiedział wicepremier.

Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk 20 grudnia 2022 zapowiedział na antenie Radia Plus w programie "Sedno Sprawy", że zostanie wprowadzony obowiązek czipowania psów. Wicepremier przekazał, że docelowo każdy pies ma zostać zaczipowany, jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie wprowadzony obowiązek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Obowiązek czipowania psów. Od kiedy będzie obowiązywać?

Minister szacuje, że zanim właściciele psów zostaną zobowiązani do czipowania czworonogów, upłyną dwa-trzy lata. Kowalczyk zapowiedział, że właściciele psów otrzymają wsparcie finansowe, nie wiadomo jednak, ile dokładnie wyniesie. Zastanawiamy się tylko, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc, przynajmniej na początku. Tak, żeby to nie było na koszt właścicieli. Tylko żeby w sposób zachęcający w tych kosztach partycypowały rząd i samorząd

- podkreślił Henryk Kowalczyk.

Ustawa w tej sprawie ma pojawić się w pierwszym półroczu 2023 roku.

Mam taką nadzieję, że tutaj porozumiemy się przede wszystkim rząd, samorząd, Izba Lekarska, Izba Weterynaryjna

- podkreślił Henryk Kowalczyk. 

Czipowanie psa - na czym polega? Ile kosztuje

Chipowanie psa to podskórne założenie mikroprocesora, w którym znajduje się 15 cyfrowy kod identyfikacyjny. Jest to całkowicie bezpieczny dla czworonoga sposób jego oznaczenia. Urządzenie znajduje się w szklanej kapsułce, która jest wielkości ziarenka ryżu. Czip wprowadza się pod skórę psa, a cały zabieg nie wymaga znieczulenia, ani specjalnego przygotowania zwierzęcia. Zazwyczaj czip umieszczany jest na szyi psa. Po przyłożeniu do niej specjalnego odbiornika np.  policja, pracownicy schroniska czy weterynarze będą w stanie uzyskać informacje na temat zwierzęcia. Otrzymają dane właściciela - jego numer telefonu, dzięki temu szybko uda się odnaleźć psa, kiedy zaginie. Czipowanie psa kosztuje od 50 do 200 złotych.

Więcej o: