ZUS wypłaci ponad 3000 zł dla osób w kryzysowej sytuacji. To ostatni moment na złożenie wniosku

Świadczenie z ZUS w wysokości 3010 zł przysługuje nielicznym. Chodzi o osoby, które znalazły się w kryzysowej sytuacji, ze względu na wydarzenie, które miało miejsce w Polsce w ostatnim czasie. Ruszyły wypłaty, a za chwilę mija ostateczny termin składania wniosków.

Negatywne skutki sytuacji ekologicznej na Odrze odczują przede wszystkim przedsiębiorcy związani z turystyką. Odra swoimi urokami zachęcała turystów do rejsów czy spływów kajakowych. Teraz jednak coraz więcej osób rezygnuje z wizyt, a właściciele hoteli informują o odwoływanych rezerwacjach. To wszystko oczywiście oznacza starty finansowe. Kto zatem może liczyć na wsparcie rządu w tych trudnych czasach? Jaką formę ono przyjmuje i jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać pomoc?

Zobacz wideo Mieszkanka nadoodrzańskiej miejscowości o objawach, które zauważyła u siebie i bliskich po kontakcie z wodą

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Świadczenia ZUS w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Rząd oferuje pomoc

Minister Maląg poinformowała o planowanym wsparciu dla nadodrzańskich przedsiębiorców na początku września 2022, podkreślając przy tym doświadczenie rządu w reagowaniu na kryzysowe sytuacje.

Oficjalna informacja o świadczeniach na stronie ZUS z kolei pojawiła się 30 września 2022. Od tego dnia możliwe jest też składanie wniosków. Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3010 zł, a ponadto jest ono nieopodatkowane.

Jak otrzymać jednorazowe świadczenie ZUS? Warunki niezbędne do spełnienia

Do otrzymania świadczenia upoważnieni są płatnicy składek prowadzący działalność na terenach, przez które przepływa rzeka. Najistotniejszym warunkiem jest tu wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022, czerwcu 2022 albo sierpniu 2021. Dodatkowo wymagane jest:

  • prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca 2022),
  • zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w terminie do 31 lipca 2022,
  • opłacenie obowiązkowych składek nie później niż 1 lipca 2022,
  • zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczenia (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Jak złożyć wniosek o świadczenie? Jakie są obowiązujące terminy?

Wnioski w omawianym przypadku można składać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wypłata świadczeń rozpoczęła się 20 października 2022. Wówczas, ZUS poinformował również o wpłynięciu kilkudziesięciu podań. Osoby zainteresowane otrzymywaniem świadczenia, które jeszcze nie złożyły wniosku, muszą jednak się śpieszyć. Jak dowiadujemy się bowiem ze strony gov.pl, czas na dopełnienie formalności mamy tylko do końca bieżącego roku.

Więcej o: