Ile kolan ma pies? Cztery? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niejednego właściciela

Wielu właścicieli psów oraz miłośników tych zwierząt zastanawia się nad budową ich ciał. Często ciekawi nas to, ile pies ma kolan? Wcale nie cztery, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o anatomii tych zwierząt.

Choć budowa wszystkich ssaków jest do siebie w pewien sposób podobna, to jednak każdy gatunek znacznie różni się od siebie. Już w samej ilości kości widać spore różnice między układem kostnym psów i ludzi. Na szkielet człowieka składa się 206 kości, natomiast w ciele psa jest ich o wiele więcej od 319 do 321 (w zależności od długości ogona).

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Czy pies ma kolana? Co łączy jego kości w łapach? 

W związku z tym, że psy poruszają się na czterech łapach, może się nam wydawać, że mają cztery kolana, jednak nie jest to prawda. Przednie kończyny psa zaczynają się od kości ramiennych, które łączą się z łopatkami. Następnie kość ramienna przechodzi w kości przedramienia, czyli promieniową oraz łokciową. Kość ramienna oraz kość przedramienia u psa nie łączy kolano, tylko tak jak u człowieka - łokieć. Z kolei kość udowa czworonoga łączy się z kością piszczelową za pomocą kolana. Oznacza to, że psy, tak jak ludzie mają jedną parę łokci (w przednich łapach) oraz jedna parę kolan (w tylnych łapach). 

Budowa czworonoga. Czy kolana psa zginają się w przeciwną stronę? 

Kiedy obserwujemy naszego psa podczas zabawy, może nam się zdawać, że "kolana" psa wyginają się w przeciwną stronę. Nie są to jednak jego kolana. Podobnie jak koty, psy w tym miejscu mają staw skokowy. Tę część ciała psa możemy porównać do naszej pięty. Oznacza to, że psy nie chodzą na całej stopie, tylko na palcach. Dopiero kiedy siadają na ziemi, znajduje się na niej ich cała stopa

Więcej o: