Czy wiesz, co znaczy twoje nazwisko? Językoznawcy tworzą słownik, z którego będzie można się dowiedzieć

W bardzo prosty sposób można sprawdzić to, skąd pochodzi i co oznacza twoje nazwisko. Istnieją strony internetowe, które pozwolą Ci zbadać etymologię i geografię twojego nazwiska. Jedną z ważniejszych stron, na której możesz to sprawdzić jest ISNP czyli internetowy słownik nazwisk w Polsce.

Polskie nazwiska interesują nie tylko ich posiadaczy, ale również naukowców i badaczy języka. Wiele osób chciałoby wiedzieć, co oznaczają nazwiska, które noszę na co dzień i skąd one się wzięły. W krajach europejskich już od lat pojawiają się słowniki i elektroniczne bazy, w których można wyszukać swojego nazwiska.

Zobacz wideo Poznajmy się - rozmówki polsko-ukraińskie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ISNP czym jest i ile ma haseł

Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP) to ogólnodostępna i bezpłatna baza danych zawierająca około 30 tysięcy haseł, które odpowiadają nazwiskom współcześnie używanym w Polsce. Podstawą do tworzenia tych haseł były aktualne dane PESEL z rejestru datowanego na 2014 rok. Słownik zawiera najczęściej używane w Polsce nazwiska i wciąż jest uzupełniany o nowe hasła. W Polsce istnieje ponad 400 tysięcy form nazwisk, a ISNP na tę chwilę skatalogował najpopularniejsze, używane przez około 75 procent polskich obywateli.

kamień na kranie Najlepszy sposób na pozbycie się kamienia z kranu. Sprytny trik

Jak obsługiwać słownik nazwisk? Jest to bardzo proste

Bazę można przeszukiwać w sposób alfabetyczny, jednak szukając konkretnego nazwiska, łatwiej i szybciej będzie skorzystać z pola wyszukiwania. Szukane nazwisko można wpisać w pełnym brzmieniu lub spróbować wyszukać go za pomocą kombinacji liter znajdujących się na początku, lub na końcu hasła czy wpisać zakres zawierający określoną grupę liter. Wyszukiwanie haseł w słowniku jest intuicyjne, aby ułatwić każdemu znalezienie poszukiwanego hasła.

Nawóz z herbaty wzmocni twoje rośliny Kwiat polecany przez NASA do twojej sypialni. Ma niezwykłe właściwości

Jakie informacje możemy uzyskać ze słownika?

Hasła w internetowym słowniku nazwisk w Polsce składają się z takich elementów jak:

  • Ich ranga i liczba użytkowników.
  • Geografia nazwiska na terenach w Polsce.
  • Jakie są formy żeńskie danego nazwiska.
  • Jak brzmią zapisy historyczne hasła.
  • Skąd się wywodzi, prawdopodobne etymologie.
  • Występowanie w literaturze.
  • Różne warianty hasła.
  • Struktura słowotwórcza.
  • Rozmieszczenie w innych krajach.
Więcej o: