Polskie nazwiska interesują nie tylko ich posiadaczy, ale również naukowców i badaczy języka. Wiele osób chciałoby wiedzieć, co oznaczają nazwiska, które noszę na co dzień i skąd one się wzięły. W krajach europejskich już od lat pojawiają się słowniki i elektroniczne bazy, w których można wyszukać swojego nazwiska.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP) to ogólnodostępna i bezpłatna baza danych zawierająca około 30 tysięcy haseł, które odpowiadają nazwiskom współcześnie używanym w Polsce. Podstawą do tworzenia tych haseł były aktualne dane PESEL z rejestru datowanego na 2014 rok. Słownik zawiera najczęściej używane w Polsce nazwiska i wciąż jest uzupełniany o nowe hasła. W Polsce istnieje ponad 400 tysięcy form nazwisk, a ISNP na tę chwilę skatalogował najpopularniejsze, używane przez około 75 procent polskich obywateli.
Bazę można przeszukiwać w sposób alfabetyczny, jednak szukając konkretnego nazwiska, łatwiej i szybciej będzie skorzystać z pola wyszukiwania. Szukane nazwisko można wpisać w pełnym brzmieniu lub spróbować wyszukać go za pomocą kombinacji liter znajdujących się na początku, lub na końcu hasła czy wpisać zakres zawierający określoną grupę liter. Wyszukiwanie haseł w słowniku jest intuicyjne, aby ułatwić każdemu znalezienie poszukiwanego hasła.
Hasła w internetowym słowniku nazwisk w Polsce składają się z takich elementów jak: