Polska wieś okrzyknięta "Małą Szwajcarią". Klimat jak w alpejskim kurorcie

Perła Sudetów, skarb Dolnego Śląska czy "Mała Szwajcaria" - niewiele miejscowości w Polsce doczekało się tak wielu określeń, co Międzygórze. Są jednak ku temu powody. Urokliwa wieś w Sudetach zachwyca nie tylko wyjątkową architekturą, ale i atmosferą zbliżoną do tej, która roztacza się nad alpejskimi kurortami.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Międzygórze, niewielka miejscowość w Sudetach Wschodnich, określana jest często jako raj dla samotników, miłośników błogiej ciszy, kontaktu z naturą i niezwykłej architektury. Na turystów czeka tu jednak o wiele więcej niespodzianek. 

Inny świat

Zabytkowe wille już z daleka zachwycają dbałością o detale i drewniane akcenty, podobnie jak domki zbudowane w stylu tyrolskim, pasma zieleni i szum kołyszących się na wietrze lasów. Z kolei niektóre krajobrazy wyglądają jak obrazki wyrwane z alpejskich kurortów. "To wcale nie żadna alpejska wioska a Międzygórze w polskich Sudetach" - napisała jedna z użytkowniczek na Twitterze. Za tą niezwykłą atmosferą kryją się również drewniane kościółki, wille i atrakcje, które czekają na odwiedzających. 

Architektoniczna perła

Hipnotyzujący klimat niewielkiej miejscowości dostrzegli również filmowi twórcy; to właśnie tu nakręcony został pierwszy odcinek kultowego serialu "Czterej Pancerni i Pies". Dla miłośników dzieła podróż do Międzygórza nabierze zatem sentymentalnego charakteru. Z kolei zabytkowe, drewniane wille w stylu szwajcarskim roztaczają wokół tego miejsca aurę jak z alpejskich kurortów. Godne uwagi są również detale architektoniczne, takie jak balustrady, krużganki i ozdobne balkony. Niektóre pensjonaty zaprojektowane w stylu norweskim i tyrolskim liczą ponad 100 lat. 

 

Kraina niespodzianek

Międzygórze, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, kryje jednak wiele niespodzianek. Właśnie na tym terenie znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych górskich wodospadów w Polsce, Wodospad Wilczki. 22 metry wysokości zagwarantowały mu miano drugiego co do wielkości wodospadu w Sudetach. Zdaniem wielu turystów wyróżnia się jednak znacząco pod kątem estetycznym spośród innych. Wodospad  zlokalizowany jest w samym sercu miejscowości, a w pobliżu znajduje się bezpłatny parking.

Można zatem odstawić samochód i wybrać się na wędrówkę po malowniczej, tętniącej zielenią okolicy. Warto przy okazji zajrzeć do Ogrodu Bajek w Międzygórzu, który zabierze nas w podróż po baśniowej rzeczywistości. Znajdziemy tam drewniane figurki najpopularniejszych postaci z bajek - nie tylko Ducha Gór, ale i Kota w Butach, Smerfów, Gargamela i wielu innych. 

Więcej o: