Po co przy kieszeniach w jeansach mocuje się nity? Poznaj ich zastosowanie i zaskocz znajomych

Jeansy to spodnie, które na pewno każdy ma w swojej szafie. W sklepach można kupić mnóstwo różnych krojów i wzorów. Ten popularny rodzaj ubrania nadal jednak skrywa kilka małych tajemnic. Po co przy kieszeniach umieszcza się nity? Odpowiedź może cię zaskoczyć. Czas na krótką lekcję historii.

Jeansy to wygodne spodnie, które są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Jednak ten rodzaj ubrań nie od zawsze był skierowany dla szerokiego grona odbiorców. Mimo że jeansy są obecne na rynku od XIX wieku, to dopiero pod koniec XX wieku stały się symbolem popkultury. Pierwotnie jeansy były dedykowane dla robotników. Dlatego niektóre elementy w tych spodniach mogą się okazać nieprzydatne w codziennym noszeniu. Sprawdź, do czego służą nity przy kieszeniach. 

Zobacz wideo Jak odmienić stare, nudne jeansy? To naprawdę proste!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeansy dla robotników. Lekcja historii

Zanim jeansy znalazły się w szafach wszystkich ludzi, najpierw można je było spotkać tylko w domach robotników. Spodnie z tego materiału były jednocześnie bardzo wytrzymałe i stosunkowo lekkie. Opatentowanie produkcji jeansów udało się Leviemu Straussowi w XIX wieku. Założył firmę i rozpoczął działalność w 1853 roku w San Francisco w stanie Kalifornia. 

Co mają każde spodnie? Cechy charakterystyczne jeansów

Mimo że przez lata producenci jeansów wyprzedzali się w projektowaniu nowych wzorów i krojów, to jednak istnieją elementy niezmienne, które można spotkać w każdych spodniach. Jeansy charakteryzują się przede wszystkim kieszeniami. Z tyłu na pośladkach oraz z przodu. Wśród nich jest także mała kieszonka, do której w dzisiejszych czasach raczej trudno coś schować. Jest to jeden z elementów, który został stworzony głównie dla robotników. Trzymali tam małe elementy, które łatwo można było zgubić. Kolejnym ciekawym elementem są nity przy kieszeniach. Po co się je umieszcza? 

Po co przy kieszeniach w jeansach mocuje się nity? Możesz się zdziwić 

Jeansy, a konkretnie kieszenie w tych spodniach miały jedną wadę. Jeżeli włożyło się do nich za dużo, kieszenie się szybko urywały. Pojawił się zatem sposób, aby temu zaradzić. Wpadł na niego krawiec Jacob W. Davis, który przedstawił plan Straussowi. Żeby kieszenie były bardziej wytrzymałe, należy wzmocnić je metalowym elementem — nitami. Pomysł okazał się genialny w swojej prostocie. Dlatego od tamtej pory przy kieszeniach spodni można znaleźć ten dodatek, czyli nity. 

Więcej o: