Czy zapach psich łapek ma znaczenie? Naukowcy wyjaśniają o czym mogą świadczyć poszczególne zapachy

Ile nosów tyle opinii, jedni uważają, że psie łapki śmierdzą, natomiast inni uwielbiają ten zapach. Coś pomiędzy popcornem, chrupkami kukurydzianymi i serem. Co oznacza ta charakterystyczna woń? Czy zdrowe łapki pachną inaczej niż chore? Naukowcy podają odpowiedzi.

Czasem siedząc na kanapie koło swojego pupila, nagle dociera do ciebie dziwny zapach, którego nie możesz nigdzie umieścić. Gdzieś już go kiedyś czułeś, ale nie możesz sobie przypomnieć gdzie. I nagle olśnienie, pachnie jak popcorn, którego nie robiłeś. Bez stresu to nie duchy, to tylko zapach psich łapek. Ale skąd się wzięła ta charakterystyczna woń?

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skąd się bierze charakterystyczny zapach psich łap. Jest kilka przyczyn

Na łapach psy posiadają bakterie zwane Pseudomas i Proteus, odpowiedzialne za drożdżowy zapach. Ich zdaniem jest utrzymanie psich łapek w zdrowiu czystości poprzez rozkładanie zanieczyszczeń. Inną przyczyną charakterystycznego aromatu jest pot. Psy w przeciwieństwie do ludzi nie pocą się na powierzchni całego ciała, a jedynie na łapkach, co sprawia, że ich opuszki pachną inaczej niż reszta ciała. Delikatny zapach kukurydzy jest całkowicie normalny i nie powinien powodować niepokoju.

włosy Chcesz mieć gęste i mocne włosy? Idź do apteki! Ten produkt za 3 zł

Zapach staje się zbyt intensywny? To może być oznaka infekcji

Bakterie odpowiadające za kukurydziany zapach psich łapach są całkowicie bezpieczne dla naszych pupili, jeśli jednak zapach staje się nieprzyjemny lub zbyt intensywny, może to oznaczać, że pies jest chory. Między opuszkami jest wilgotno i ciepło, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Kiedy jest ich za dużo, pies odczuwa swędzenie i zaczyna lizać swoje opuszki, dodatkowo je podrażniając i może doprowadzić do powstania infekcji.

Żubr w śniegu Żubr chciał przejść na pasach. Uciekł, gdy zobaczył radiowóz

Jak zadbać o łapki pupila? Kilka prostych rad

W pierwszej kolejności warto pamiętać, aby od szczeniaka przyzwyczajać psiaka do dotykania łapek, żeby nie stanowiło to później problemu. Warto regularnie je oglądać i wąchać, żeby moc poznać, co jest normalne a co nie. Warto zadbać o przycięcie włosów wyrastających między opuszkami, ułatwiając tym codzienną pielęgnację. Żeby zapobiec podrażnieniu, dobrze jest płukać je wodą, szczególnie w okresie zimowym, kiedy chodniki i ulice sypane są solą. W okresie letnim trzeba unikać spacerów po nagrzanych powierzchniach, aby oszczędzić psu bolesnego poparzenia łap.

Więcej o: