Zmiany w przepisach dla kierowców 2023. Jeśli przekroczysz ten limit, całkowicie stracisz prawo jazdy

Od września zaostrzyły się przepisy dotyczące ich przyznawania za poszczególne wykroczenia drogowe. Okazuje się jednak, że planowane są kolejne zmiany na rok 2023. Na czym będą polegać zmiany w przepisach dla kierowców 2023 i kiedy dokładnie można się ich spodziewać?

W dniu 17 września 2022 wprowadzone zostały istotne zmiany w przepisach drogowych, o czym można przeczytać w szczegółach na oficjalnej stronie rządowej. Co ważne, znacząco wzrosły wartości przyznawanych punktów karnych. Obecnie aż 21 wykroczeń drogowych skutkuje nałożeniem 15 punktów karnych. Istotną zmianą było również wycofanie szkoleń redukujących punkty karne. Okazuje się jednak, że powrócą one w nowej odsłonie i redukcja punktów karnych będzie znowu możliwa.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w przepisach dla kierowców 2023. Kursy reedukacyjne powrócą na nowych zasadach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące kursów reedukacyjnych dla kierowców zostało opublikowane 5 grudnia 2022. Oto najważniejsze informacje w nim zawarte:

  • kurs będzie trwać 28 godzin i będzie realizowany w ciągu 4 dni,
  • jednego dnia może być przeprowadzone maksymalnie 7 godzin zajęć (1 godzina zajęć jest równa 45 minutom),
  • opłata za kurs będzie wynosić 500 zł.

Redukcja punktów karnych. Za brak poprawy stracisz prawo jazdy

Kurs reedukacyjny to dobra okazja na poprawę zachowań i postaw kierowców. Jeśli jednak poprawa nie nastąpi i w ciągu 5 lat dany kierowca ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, będzie skutkować to całkowitą utratą prawa jazdy.

Będzie się to wiązało z koniecznością odbycia kursu w szkole nauki jazdy, zdaniem egzaminu na prawo jazdy (teoretycznego i praktycznego), a taki kierowca będzie dodatkowo objęty dwuletnim okresem próbnym

- mówił w rozmowie dla portalu dziennik.pl Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Od kiedy będą obowiązywać nowe kursy? Wciąż brakuje oficjalnego terminu

O tym, kiedy nowe kursy reedukacyjne zaczną obwiązywać, poinformuje minister właściwy do spraw informatyzacji w stosownym komunikacie. Wiąże się to z koniecznością wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych w bazach CEPiK. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie to nastąpi, ale kierowcy będą mieli co najmniej 3 miesiące od momentu ogłoszenia terminu na przygotowanie się do planowanych zmian.

Więcej o: