Dlaczego juka żółknie? Mało kto o tym pamięta! Skorzystaj z porad ogrodników, a zawsze będzie zielona

Czy wiesz, dlaczego juka żółknie? Rośliny wymagają odpowiedniej opieki, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać. Jeśli liście juki zaczynają żółknąć, należy od razu zadziałać. Sprawdź co zrobić, aby zniwelować żółknięcie liści juki.

Juka (yucca) to roślina należąca do rodziny szparagowatych i liczy sobie około 50 gatunków. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie często porasta pustynie. W naszym klimacie jednak juka służy jako roślina doniczkowa i domowa. Kwiat wygląda egzotycznie i świetnie wypełnia każde wnętrze. Sprawdź jak zadbać o tę roślinę.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uprawiać jukę w domu? O tym nie możesz zapomnieć

Juka to z natury roślina, która rośnie na terenach pustynnych, więc nie możesz zapomnieć o dużej ilości rozproszonego światła. Jeśli yucca będzie stała w cieniu, jej liście mogą zblednąć i stracić piękny efekt. Oczywiście nie należy też narażać rośliny na poparzenie słoneczne. Kwiat ten, nie przepada za nadmiarem wilgoci, gdyż jej pień i grube liście magazynują odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, aby zapewnić dla juki odpowiednie podłoże, czyli przepuszczalne, a w doniczce stosuj drenaż. Yucca uwielbia ciepłe temperatury w granicach 22-25 stopni Celsjusza, zimą oczywiście mogą być one nieco niższe. 

Co na żółknięcie liści juki? Pamiętaj o tym

Jeśli liście juki zaczęły żółknąć, musisz przeanalizować, czy aby na pewno dbasz o roślinę w prawidłowy sposób. Sprawdź, czy kwiat ma dobry dopływ promieni słonecznych, odpowiednią wilgoć oraz glebę. Bardzo często żółknięcie liści juki połączone jest słabą jakością gleby, nawet jeśli ta na początku wydawała się odpowiednia. Z czasem roślina wyciąga z gleby wszystkie cenne składniki odżywcze, a ich brak sygnalizuje właśnie w taki sposób. W takiej sytuacji wymień całą glebę w doniczce na nową lub użyj nawozów, które są bogate w magnez, żelazo i azot. Liście juki mogą również żółknąć, gdy jest ona przelana. Yucca to roślina, która zdecydowanie preferuje przesuszenie niż przelanie.

Więcej o: