Polska wieś aspiruje do grona "najlepszych wsi turystycznych na świecie". Dostała wyróżnienie

Co roku Światowa Organizacja Turystyczna tworzy zastawienie "najlepszych wsi turystycznych na świecie", a poza tym wskazuje też 20 miejscowości aspirujących do tego grona. I choć niestety na pierwszej liście żadna wieś Polska nie znalazła miejsca, to na tej drugiej pojawiła ię wioska położona w Beskidzie Śląskim.

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych każdego roku tworzy listę "najlepszych turystycznych wsi na świecie". Wybór topowych miejsc zależy od kilku kryteriów, do których zalicza się bogactwo kulturowej przyrodnicze, promocje oraz konserwację dóbr kultury, zrównoważenie ekonomiczne, społeczne i ekologiczne czy infrastrukturę i bezpieczeństwo. Kilka dni temu zostało przez komisje opublikowane zestawienie na 2022 rok.

Zobacz wideo Mała wieś pod Kijowem, Moschun, została zniszczona przez Rosjan

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie miejsca zostały wyróżnione? Lista "najlepszych turystycznych wsi na świecie"

W 2022 r. Światowa Organizacja Turystyczna wybrała 32 miejscowości z 18 krajów z całego świata. W tym prestiżowym rankingu znalazły się na przykład: Sauris-Zahre i Isola del Giglio z Włoch, Zell am See i Wagrain z Austrii czy Rupit, Alquézar i Guadalupe z Hiszpanii. Oprócz tego komisja stworzyła listę 20 miejscowości, które kandydują do tego elitarnego grona. Na tym zestawieniu znalazły się Grand Baie na Mauritiusie, Ferraria de São João w Portugalii oraz Polska Istebna.

Istebna - wieś w Beskidzie Śląskim jak z obrazka

Istebna położona jest w Beskidzie Śląskim, tuż przy granicy z Czechami i Słowacją. Zamieszkuje tam około 5 tysięcy osób. Można w niej znaleźć wiele zabytków oraz atrakcji turystycznych. Znajduje się tam Kurna Chata Kawuloka, czyli drewniany dom wybudowany w 1863 roku należący niegdyś do Jana Kawuloka, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza. Chata ta idealnie ukazuje, w jakich warunkach żyli mieszkańcy tej wsi w XIX wieku. Oprócz tego można tu zobaczyć między innymi kościół katolicki Świętego Józefa na Mlaskawce, izbę pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem lub prywatne muzeum Jana Wałacha.

 
Więcej o: