Ile wynosi podatek od prezentów na Święta? Za te podarki słono zapłacisz! Obowiązują surowe progi

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas obdarowania bliskich prezentami. Tę magiczną aurę psuje jednak fiskus, domagając się zapłaty podatku od prezentu. Za jakie prezenty trzeba odprowadzić podatek i kto za to zapłaci? Wszystko zależy od relacji z obdarowanym.

Podczas Świąt Bożego Narodzenia mało kto myśli o podatkach. Ten wyjątkowy czas wolimy spędzić z rodziną i nie przejmować się codziennymi problemami. Okazuje się jednak, że powinniśmy wziąć pod uwagę podatki przy wyborze prezentu. Za niektóre trzeba dodatkowo zapłacić. Wszystko zależy od tego, czy był to prezent służbowy, czy prywatny.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezenty służbowe. Kto zapłaci podatek?

Opodatkowanie prezentów od pracodawcy zależy od tego, z jakich środków zostały zakupione. Na portalu infor.pl można przeczytać wypowiedź Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, który wyjaśnia, że wartość prezentu sfinansowanego ze środków obrotowych firmy powinno się doliczyć do opodatkowania. W tej sytuacji nie ma możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku zapłaty. Jeśli zakupiono upominek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, to można liczyć na zwolnienie z podatku pod warunkiem, że jego wartość nie przekracza 2 tysięcy złotych.

Kiedy trzeba zapłacić podatek za prezenty prywatne? To zależy, od jego wartości

Jeżeli prezent od bliskiej osoby okazał się wyjątkowo wartościowy, może podlegać opodatkowaniu. Jego wysokość zależy jednak od stopnia pokrewieństwa. Reguluje to ustawa o spadkach i darowiznach. W październiku 2022 roku wprowadzono zmiany w kwotach wolnych od podatku:

  • 10 434 zł dla I grupy podatkowej (np. rodzice, dzieci, dziadkowie)
  • 7 878 zł dla II grupy podatkowej (np. ciotki, wujkowie, kuzynostwo)
  • 5 308 zł dla III grupy podatkowej (osoby niespokrewnione, np. przyjaciele)

Jeżeli wartość otrzymanego prezentu przekracza taką kwotę, to trzeba odprowadzić podatek

Kto nie musi płacić podatku od prezentu? Najbliżsi się ucieszą

Wyjątek stanowi I grupa podatkowa, czyli najbliższa rodzina. Są oni zwolnieni z podatku pod jednym warunkiem — odpowiednio wcześnie muszą powiadomić organy skarbowe o otrzymaniu darowizny i odpowiednio ją udokumentować. Termin to sześć miesięcy. Ponadto "prezent" powinien zostać przekazany w formie przelewu lub pocztą. Bezpośrednie podarowanie gotówki nie podlega zwolnieniu z podatku. 

Więcej o: