Kwitnięcie grudnika będzie trwało jeszcze dłużej! Zapamiętaj tę zasadę, a urośnie bujny i piękny

Grudnik to kwiat, który często można zobaczyć w domach zimą. Jak uprawiać grudnik, aby rósł bujny i zachwycał kwiatami? Inną nazwą tej rośliny jest kaktus bożonarodzeniowy. Pielęgnacja nie jest wcale trudna. Podpowiadamy, jak o niego zadbać.

Grudnik to inaczej zygokaktus lub kaktus bożonarodzeniowy. Piękna roślina jest z rodziny kaktusowatych, obejmuje aż 6 gatunków, a z natury występuje w Ameryce Południowej. Sprawdź jak pielęgnować zygokaktusa, aby zachwycał swoim kwitnięciem przez całą zimę.

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja grudnika. Oto najważniejsze informacje

Grudnik to roślina doniczkowa, która najlepiej rośnie i kwitnie zimą, kiedy to inne kwiaty mają swój okres spoczynku. Zygokaktus lubi półcieniste miejsca, jednak uważaj, aby nie narażać grudnika na ostre promienie słoneczne. Odpowiednia temperatura dla grudnika to maksymalnie 20 stopni Celsjusza latem, a zimą może ona wynosić nawet 6 stopni. Jeśli kupujesz zygokaktusa w kwiaciarni, pamiętaj, aby przed wyjściem z pomieszczenia owinąć go np. papierem lub folią, która ochroni go przed gwałtowną zmianą temperatury. Uważaj również na przesadzanie i zmianę położenia rośliny, gdy ta wypuści już pąki, ponieważ w takiej sytuacji podczas przenoszenia może je stracić. 

Jak podlewać kaktusa bożonarodzeniowego? To często popełniany błąd

Często nazwa zygokaktus myli właścicieli roślin i twierdzą oni, że rośliny wcale nie trzeba podlewać, bo przecież to kaktus, albo należy podlać ją raz na kilka miesięcy. Oczywiście jest to duży błąd! Kwiat faktycznie nie wymaga częstego podlewania, ale w doniczce ziemia powinna być stale wilgotna. W okresie kwitnięcia należy podlewać roślinę systematycznie. Po kwitnięciu kaktusa podlewaj oszczędnie, czasami przesuszenie potrafi zadziałać stymulująco.

Więcej o: