13 emerytura 2023: kiedy wypłata? Komu przysługuje? Ci seniorzy nie dostaną ani grosza

Przy obecnych cenach każde dodatkowe świadczenie wypłacane seniorom to dla nich wielka ulga. Najpopularniejszym jest 13. emerytura. Kiedy będzie wypłacana? Trzeba pamiętać, że nie każdemu ona przysługuje. Sprawdź, czy możesz ją otrzymać w 2023 roku.

Galopująca inflacja sprawia, że koszty życia są z roku na rok coraz większe. Dla seniorów ta sytuacja jest szczególnie dotkliwa, ponieważ emerytury przeważnie nie są wysokie. Z pomocą przychodzi dodatkowe świadczenie, czyli 13. emerytura. Kiedy będzie wypłacana i kto ją otrzyma?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

13. emerytura 2023. Komu przysługuje?

13. emerytura to dodatek, który jest wypłacany seniorom co roku od 2019. Przysługuje on każdemu, kto spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków i otrzymuje:

  • emeryturę (w tym pomostową, okresową i częściową)
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy (w tym rentę dla inwalidów wojskowych i wojennych)
  • rentę szkoleniową/socjalną/rodzinną
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające
  • świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny

Wszystkie te warunki muszą zostać spełnione do 31 marca danego roku, co oznacza, że jeśli ktoś osiągnął np. wiek emerytalny w kwietniu i dopiero wtedy otrzymał pierwszą emeryturę, to nie dostanie trzynastego dodatku w tym roku. 

Pieniądze 14. emerytura 2023. Kiedy pieniądze trafią na konta seniorów?

13 emerytura 2023: kiedy wypłata? Czy trzeba składać specjalny wniosek?

Aby otrzymać dodatek, trzeba spełnić określone warunki do 31 marca danego roku. W związku z tym 13. emerytura jest wypłacana wraz ze świadczeniami za kwiecień. Tylko osoby uprawnione do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego otrzymają swoje wynagrodzenie wraz z wypłatami za maj. Co ważne, nie trzeba składać żadnego wniosku. ZUS sam przyznaje dodatek każdemu, kto spełnia wymogi. 

Świadczenia ZUS w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze ZUS wypłaci ponad 3000 zł w sytuacji kryzysowej. Mija termin

Ile wynosi 13. emerytura 2023?

Trzynaste świadczenie jest równowarte najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku. W 2022 była to kwota 1338,44 zł brutto. Na stronie gov.pl można przeczytać, że w przyszłym roku najniższa emerytura będzie wyższa aż o 250 zł i wyniesie 1588,44 zł. Trzeba również pamiętać, że jeśli do renty rodzinnej jest uprawnionych więcej osób, to 13. emerytura zostanie podzielona między nich po równo.

Więcej o: